Zabawne perypetie ciotki Eweliny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 15:44
W audycji zaprezentowaliśmy słuchowisko Zbigniewa Żakiewicza "Ciotuleńka. Kulig" z 2008 roku w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Marta Lipińska
Marta LipińskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Słuchowisko, będące adaptacją opowiadania "Kulig" z tomu "Opowieści żartobliwe" Zbigniewa Żakiewicza, należy do cyklu zabawnych opowieści o pełnej uroku, choć nieco apodyktycznej ciotuleńce. Tytułowa bohaterka, wiekowa Litwinka, wskutek historycznych zawirowań trafiła po wojnie do kaszubskiej wioski Lipnisz. Znalazła tam drugą ojczyznę, a będąc osobą otwartą na uroki życia i innych ludzi, wspaniałą gawędziarką i kompanką do stołu i kieliszka, zauroczyła miejscową społeczność.

Zabawne perypetie ciotki Eweliny, pełnej miłości do przyrody i zwierząt, urzekają radością i filozoficzną zadumą nad światem i przemijaniem. Tym razem we wsi odbędzie się kulig, a do sań potrzebne są konie. Jednego można pożyczyć od Czarka, który za miarkę spirytusu chętnie zaangażuje się w kuligową przygodę...

W słuchowisku Zbigniewa Żakiewicza w reżyserii Waldemara Modestowicza występują: Marta Lipińska, Jarosław Gajewski, Joanna Jeżewska i Mirosław Zbrojewicz.

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem 

Data emisji: 18.01.2020

Godzina emisji: 22.30

pg/am

Zobacz więcej na temat: słuchowisko
Czytaj także

"Spalenie Joanny". Uniwersalny dramat Magdaleny Miecznickiej

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:52
- Nie chciałam pisać sztuki dokumentalnej, tylko wyjść od tematu, który mnie bardzo głęboko poruszył. Bardzo przeżywałam tragedię Jolanty Brzeskiej, wydała mi ona się nieprawdopodobna, absurdalna. Chciałam napisać dramat uniwersalny – mówiła w Dwójce Magdalena Miecznicka, autorka dramatu, którego radiowa premiera odbędzie się w sobotę 26 października.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Libera: słuchowisko "Popioły" to portret naszej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 11:00
- 60 lat temu Samuel Beckett przewidział to, co staje się na naszych oczach - mówił prozaik, tłumacz, reżyser teatralny i znawca twórczości irlandzkiego noblisty. W najbliższą sobotę (2.11) usłyszymy w Dwójce dramat Becketta w przekładzie i reżyserii Antoniego Libery.
rozwiń zwiń