Teatr w kościele. Od nauki do zakazu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 21:50
O dramatyzacjach liturgicznych i dziejach dramatu religijnego w Polsce i Europie opowiemy w "Encyklopedii teatru polskiego".
Teatr w kościele. Od nauki do zakazu
Foto: flickr/atmtx

Dramatyzacje liturgiczne kojarzone są głównie ze średniowieczem i uważane jako drugie (po obrzędach dionizyjskich) za rytualne źródło teatru. Średniowieczny dramat religijny na Zachodzie narodził się pod koniec X stulecia, kiedy to Kościół pozwolił na takie wzbogacenie liturgii, które przybliżyłoby wiernym naukę Chrystusa.
Mianem "dramatu liturgicznego" określa się wszelkie utwory o charakterze dramatyczno-teatralnym, które bezpośrednio były związane z liturgią Kościoła katolickiego, a powstawały do XVI wieku, kiedy to na Soborze Trydenckim zakazano ich wystawiania.
Dramatyzacje liturgiczne były prostszymi formami inscenizacyjnymi, uzupełniały obrzędy kościelne, ilustrowały wydarzenia ewangeliczne. Jakie były najpopularniejsze w Polsce? O tym opowie dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Na "Encyklopedię Teatru Polskiego" zapraszamy w środę (18.03) w godz. 15.30-15.45. Audycję poprowadzi prof. Dariusz Kosiński.

"Słownik literatury polskiej"/ps/mc

Zobacz więcej na temat: HISTORIA TEATR
Czytaj także

Teatr publiczny w Polsce. Czas odnaleźć globalny kontekst?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 13:29
- Mamy za sobą okres zajmowania się tematami tożsamościowymi. Czas na nową perspektywę - mówił w Dwójce Paweł Wodziński, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr w "imperium medialnym" króla Stasia

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 08:00
W piątkowe popołudnie zastanawialiśmy się, dlaczego Stanisław August Poniatowski postanowił stworzyć zespół aktorów narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy polski teatr powie jeszcze coś ważnego?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 16:30
– Bardzo często teatr publiczny przestaje realizować misję, a czasem tylko udaje, że porusza ważne kwestie społeczne – mówił recenzent teatralny Witold Mrozek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otwieramy "Encyklopedię Teatru Polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2015 14:00
W "Poranku Dwójki" zapowiadaliśmy nową audycję Dwójki powstałą przy współpracy z warszawskim Instytutem Teatralnym.
rozwiń zwiń