Chopin w japońskim teatrze

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2011 12:12
Pierwsza polska sztuki NÔ "Stroiciel fortepianu", relacja z berlińskiego festiwalu filmowego oraz spotkanie z przedstawicielami ruchu Obywateli Kultury.
Audio
  • Jadwiga Maria Rodowicz nt. pierwszej polskiej sztuki NÔ "Stroiciel fortepianu"
  • Prof. Jerzy Hausner, Edwin Bendyk, Lidia Makowska, Maciej Nowak i Beatą Stasińską nt. "Paktu dla kultury"
  • Dariusz Błaszczyk, prof. Andrzej Olszewski i dr Edyta Barucka nt. książki "Juliusz Żórawski – przerwane dzieło modernizmu"

W dzisiejszym "Wybieram Dwójkę" spotkaliśmy się z Jadwigą Marią Rodowicz – japonistką, ambasador RP w Tokio, byłą członkinią zespołu "Gardzienic" – autorką pierwszej polskiej sztuki NÔ "Stroiciel fortepianu", której prapremiera odbędzie się jutro w Teatrze Studio w Warszawie.
Treścią dramatu "Stroiciel fortepianu" jest symboliczne spotkanie i rozmowa w ogrodzie w Nohant między dwoma przyjaciółmi-artystami – Chopinem i Delacroix.  Akcji scenicznej towarzyszy akompaniament czarownej, niesamowitej muzyki Nō  opartej na tajemniczych bębenkach i flecie, akcentowanej dzikimi  okrzykami muzyków. Brzmi to  trochę jak jazz, zarazem słychać kilka utworów Chopina granych na fortepianie.

 

Rozmawialiśmy również z uczestnikami wczorajszej debaty na temat znaczenia "Paktu dla kultury" i zmian w postrzeganiu kultury, jakie może on wprowadzić.

"Pakt dla kultury" jest propozycją umowy pomiędzy stroną społeczną i rządem. Celem Paktu jest znaczące zwiększenie uczestnictwa Polaków w kulturze. Brak szerokiego dostępu do niej jest obecnie jednym z hamulców rozwoju. Przygotowany przez stronę społeczną – ruch Obywateli Kultury – pakt wchodzi właśnie w fazę intensywnych konsultacji społecznych.

 

Z uczestnikami debaty - prof. Jerzym Hausnerem ( z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), Edwinem Bendykiem (z tygodnika "Polityka"), Lidią Makowską (ze Stowarzyszenia Kultura Miejska), Maciejem Nowakiem (dyrektorem Instytutu Teatralnego) i Beatą Stasińską (redaktorem, wydawcą) - rozmawiała Monika Pilch.

Mówiliśmy także o książce Dariusza Błaszczyka  "Juliusz Żórawski – przerwane dzieło modernizmu". Jest to pierwsza monografia poświęcona wybitnemu międzywojennemu architektowi, moderniście, nazywanemu często polskim Le Corbusierem. Z autorem książki Dariuszem Błaszczykiem, historykiem sztuki prof. Andrzejem Olszewskim oraz z wydawcą, dr Edytą Barucką rozmawiała Aleksandra Łapkiewicz.

 

Program prowadził Piotr Matwiejczuk.

Czytaj także

W kawiarni PIW-u z prof. Mieczysławem Tomaszewskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 08:00
- Przeżyłem Rok Chopinowski dzięki temu, że nie zwracałem uwagi na to, co robią inni - powiedział prof. Mieczysław Tomaszewski podczas wtorkowego spotkania w Opasłym Tomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepiękna polska animacja może wygrać Berlinale

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2011 13:06
- To są wielkie emocje, to będzie pierwszy pokaz filmu przed dużą publicznością - opowiada reżyser "Świtezi", która jako jedyny nasz film powalczy o nagrodę na Berlinale. Festiwal rusza już dziś.
rozwiń zwiń