"Szew za igłą". Niezwykłe rodzinne ścieżki

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 17:30
- Po śmierci babci dostałam plik listów od mamy, to najbardziej mnie zainspirowało do napisania tej książki, był to przełomowy moment w moim życiu. Dziadek był postacią odległą, jego portret budził moje zainteresowanie, ale nie wiedziałam, co z nim zrobić. Postanowiłam odtworzyć jego życiorys, wtedy naprawdę go poznałam - mówiła na antenie Dwójki Marta Hożewska, autorka książki "Szew za igłą".
Autorka książki Szew za igłą odczytuje listy dziadka i wyrusza w podróż jego śladem
Autorka książki "Szew za igłą" odczytuje listy dziadka i wyrusza w podróż jego ślademFoto: Pixabay.com
  • Podróż przez Europę ogarniętą II wojną światową - na kartach książki "Szew za igłą", do której sięgnęliśmy podczas audycji, znaleźć można pełną niezwykłych wydarzeń historię.
  • O książce rozmawialiśmy z jej autorką - Martą Hożewską.

Trauma, która powraca

Pisarka mówiła o wysiłku, jaki był potrzebny przy pracy nad książką. - Realia życia w Mirandzie szczególnie tego wymagały, byłam w archiwum tego hiszpańskiego obozu. Bardzo emocjonujące było poznanie szczegółów tego feralnego lotu, w którym zginął mój dziadek. To był pierwszy dzień nalotów na Drezno, zabrakło koordynacji i do zderzenia samolotów doszło jeszcze w Anglii, bardzo niedaleko od lotniska - powiedziała Marta Hożewska.

Dodała, że jej książka miała być pewnym zamknięciem rodzinnej opowieści. - Mój dziadek nie miał pogrzebu, traktowałam ją jako swego rodzaju świeczkę na grobie, którego nie było. Jednak okazało się, że jestem naiwna, bo myślałam, że ta trauma się już nie powtórzy, a widzimy, co teraz się dzieje - zaznaczyła.

Europa ze Wschodu na Zachód

Jak czytamy w opisie książki: autorka "(...) stopniowo odkrywa pełną niedomówień i tajemnic historię życia swojego dziadka, radiotelegrafisty w Dywizjonie 300. W wyniku wojennej zawieruchy przemierzał Europę od Drohobycza, poprzez Lwów, Split, Marsylię, Belfort, Winterthur, Le Perthus, aż trafił do obozu koncentracyjnego w Miranda de Ebro w Hiszpanii. Po zwolnieniu z obozu przedostał się do Anglii, gdzie zginął w katastrofie lotniczej. Autorka odczytuje listy dziadka i zszywa je z informacjami odnalezionymi podczas podróży jego śladem". Całości dopełniają piękne fotografie z archiwum rodzinnego. 


Posłuchaj
17:10 2022_03_22 16_23_45_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 "Szew za igłą". Niezwykłe rodzinne ścieżki (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Marta Hożewska (autorka książki "Szew za igłą")

Data emisji: 22.03.2022

Godzina emisji: 16.25

mo

Czytaj także

Imre Kertész. Pisarz, który nie chciał zapomnieć o Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 05:42
– To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie Zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną – mówił o Imrem Kertészu poeta i krytyk literacki Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kuzynka i tłumaczka dzieł Josepha Conrada". Postać Anieli Zagórskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 09:59
- Mówiąc o Anieli Zagórskiej jako kuzynce i tłumaczce dzieł Conrada, nie sposób nie powiedzieć choćby kilku zdań o samym Korzeniowskim - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 Maryna Miklaszewska. O kuzynce Josepha Conrada mówiła także Magdalena Merta. 
rozwiń zwiń