Podsumowanie Roku Stanisława Lema. Szymon Kloska: Lem był katalizatorem pewnych działań

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 18:00
- Lem, ponad wszelką wątpliwość, nie potrzebował swojego roku, bo jego książki wciąż regularnie są wydawane. Jednak okrągła rocznica pomogła nam zrealizować pewne idee. Istotna była pierwsza edycja Festiwalu Przyszłości, gdy naukowcy, pisarze, artyści spotkali się, by zastanowić się, na ile ich aktywności mogą się uzupełniać i co z tego może wyniknąć. Wiemy na pewno, że to jest trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema - mówił w Dwójce Szymon Kloska, kurator programu Lem 2021.
Stanisław Lem to jeden z literackich patronów 2021 roku
Stanisław Lem to jeden z literackich patronów 2021 rokuFoto: Mat. prasowe
  • Stanisław Lem jest jednym z patronów literackich 2021 roku.
  • W ciągu mijającego roku zorganizowano wiele wydarzeń, upamiętniających setną rocznicę urodzin pisarza.
  • Jednym z ważniejszych jest projekt Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, a także Festiwal Przyszłości, którego kolejną odsłonę zaplanowano również na kolejny rok.

13 września br. obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema, doceniając w ten sposób jego pisarstwo jako jedno z ważniejszych w literaturze XX wieku. W ciągu mijającego już roku odbywały się różne wydarzenia nawiązujące do twórczości słynnego polskiego pisarza science-fiction. 

Koniec grudnia to doskonały moment na podsumowanie Roku Stanisława Lema. Jak podkreślił kurator programu Lem 2021, jednym z ważniejszych wydarzeń jest inwestycja Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, która powstaje na krakowskim Zabłociu. - Nasz horyzont jest horyzontem kosmicznym, bo teoretycznie możliwym - podkreślił Szymon Kloska. - To jest prawdopodobnie największa inwestycja literacko-kulturalna w Polsce. Otrzymaliśmy niedawno finalną wersję projektu budowlanego Planety Lem, więc ten rok nie mógł się skończyć lepiej - zdradził gość audycji.

Podczas Roku Lema odbyła się również pierwsza odsłona Festiwalu Przyszłości pod hasłem "Bomba Megabitowa", na której w Krakowie zebrało się wielu znakomitych artystów, pisarzy, naukowców i ekspertów od nowych technologii. Zdaniem Szymona Kloski, festiwal jest pomyślany jako działanie długofalowe.

Stanisław Lem i jego dziedzictwo

- Już wiemy, że to będzie trwałe dziedzictwo setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema. To oznacza, że festiwal w przyszłości pozostanie w Krakowie, a jego drugą edycję planujemy na wrzesień przyszłego roku, czyli w 101. rocznicę urodzin pisarza. Tematyka, nad którą będziemy się pochylać, będzie się zmieniać, jednak pozostanie w ścisłym sensie Lemowska - mówił koordynator projektów literackich Krakowskiego Biura Festiwalowego.

- O Roku Lema myśleliśmy z trzyletnim wyprzedzeniem i to rzeczywiście miało swoje pozytywne skutki - zdradził gość audycji. - Niezależnie od tego, co się działo, dookoła była grupa fascynatów przekonanych, że warto tym zająć - mówił Szymon Kloska.

W radiowej Dwójce osobie i twórczości Stanisława Lema poświęcony jest cykl "Wszystkie gatunki Lema"Zapraszamy również do odwiedzenia Galaktyki Lema - specjalnego serwisu, dzięki któremu można zagłębić się w świat biografii pisarza i odkryć tajniki jego warsztatu.

Posłuchaj
10:54 Wybieram Dwójkę 30.12.2021 Kloska Lem.mp3 Szymon Kloska podsumowuje Rok Stanisława Lema (Wybieram Dwójkę)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Szymon Kloska (koordynator projektów literackich Krakowskiego Biura Festiwalowego i kurator programu Lem 2021)

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Stanisław Lem. Lukrowana ironia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:31
- Lem miał niebywały słuch językowy, jego mistrzem był Bolesław Leśmian. Lubił eksperymenty językowe, szczególnie w groteskowych utworach - mówił w audycji "Wszystkie gatunki Lema" prof. Jakub Gomułka z Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Lem prywatnie. "Jego twórczym afrodyzjakiem były słodycze"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 11:00
- Chciałem sprostować jedną rzecz. Błędnie legenda głosi teraz, że Stanisław Lem najbardziej lubił kremówki. Otóż nie. Mam wrażenie, że on nie przepadał za kremówkami. Jego ulubionym ciastkiem były torciki hiszpańskie - mówił w Dwójce Wojciech Zemek, sekretarz słynnego pisarza.
rozwiń zwiń