Kultura na interaktywnej mapie Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2010 11:47
Światowa premiera opery "Kochankowie z klasztoru Valdemosa", Jan Polkowski laureatem Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego oraz interaktywny portal kulturalny.
Audio
  • - Ta opera jest wbrew pozorom bardzo współczesna w swej surrealistycznej poetyce - twierdzi Marta Ptaszyńska
  • Relacja Moniki Pilch z wręczenia Janowi Polkowskiemu literackiej Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego
  • Anna Krawczyk z Centrum Edukacji Obywatelskiej o Mapie Kultury

Dziś w "Wybieram Dwójkę" zaprosiliśmy Państwa na światową premierę opery Marty Ptaszyńskiej - "Kochankowie z klasztoru Valdemosa", napisanej na zamówienie łódzkiej opery z okazji Roku Chopinowskiego.

Fryderyk Chopin i George Sand płyną na Majorkę. Dla niej pobyt na tej cudownej wyspie oznacza przede wszystkim wyłączność - tutaj nie będzie musiała zaprzątać sobie głowy wielbicielkami Fryderyka. On zdecydował się na wyjazd nie do Włoch, lecz właśnie na Antyle także dlatego, że wolałby ukryć przed plotkarzami romans z autorką "Leili". Kochankowie są szczęśliwi, jakby znaleźli się w raju. Rzeczywistość okazuje się mniej romantyczna, a klimat nie służy Chopinowi, nasilają się niedomagania płucne.

Z twórcami łódzkiego spektaklu - Martą Ptaszyńską, Tomaszem Koniną (reżyserem), Wojciechem Michniewskim (dyrygentme) i Bernadettą Grabias (Geroge Sand) - rozmawiała Anna Kolasa.

Przedstawiliśmy także relację z wręczenia Janowi Polkowskiemu literackiej Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego. Nagroda przyznawana jest od 1985 roku, z inicjatywy Komitetu Kultury Niezależnej. Tegoroczny laureat jest absolwentem polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zadebiutował w 1978 roku w kwartalniku "Zapis". Dotychczas opublikował kilka tomików wierszy m.in. "To nie jest poezja" (1980), "Oddychaj głęboko" (1981), "Ogień" (1983), "Wiersze 1987-1984" (1986), "Drzewa" (1987), "Elegie z Tymowskich Gór i inne wiersze" (1990), "Cantus" (2009). O tym tomie wierszy, opublikowanym przez wydawnictwo a5, jurorzy nagrody im. Andrzeja Kijowskiego napisali, że wyróżnia się szlachetnym tonem, ale też takim połączeniem "elementów narracyjnych, medytacyjnych i pieśniowych", że stapiają się one w "pełną wypowiedź osobowości humanistycznej" i stanowią "rozległą, wielowątkową i wielopoziomową opowieść".

Na koniec rozmawialiśmy o Mapie Kultury. Portal www.mapakultury.pl to interaktywna mapa Polski, tworzona z wizytówek ciekawych miejsc, interesujących opowieści i ludzi wartych pamięci. Pasjonaci kultury mogą zamieszczać informacje o ciekawostkach, historiach oraz zwyczajach, które kształtują tożsamość danego miejsca. Wszystkie wpisy mogą być komentowane i oceniane przez użytkowników, stając się tym samym interaktywnym źródłem informacji i miejscem dyskusji o "małej historii" Polski.

Gospodarzem audcyji była Justyna Piernik.

Czytaj także

Chopin 2010: kompozytorskie hołdy Krzysztofa Pendereckiego i Marty Ptaszyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 16:57
Wybitni polscy kompozytorzy - Krzysztof Penderecki i Marta Ptaszyńska - nie omieszkali uczcić Roku Chopinowskiego specjalnie na tę okazję napisanymi utworami
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwszy portal dla pasjonatów kultury

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 11:10
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski inauguracyjnym kliknięciem o 13:00 otworzy pierwszy ogólnopolski kulturalny portal społecznościowy www.mapakultury.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ruszył "facebook kultury" w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2010 14:55
Na portalu społecznościowym Mapa Kultury informacje o wydarzeniach kulturalnych zamieszczać będą mogli jego użytkownicy. Hasło portalu to "Kultura cię zaskoczy - zaskocz innych, opowiedz o swoim miejscu".
rozwiń zwiń