X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Antoniusz Dietzius: twórczość Agnieszki Osieckiej jest wiecznie prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 17:00
- Teksty Agnieszki Osieckiej są absolutnie uniwersalne, ta ich prawda jest na dzisiaj, na jutro i na zawsze. Poezja kryje się nawet w jej "Dziennikach", które przecież nie są wierszowane, w listach do Jeremiego Przybory. To stworzyło magię - mówił na antenie Dwójki Antoniusz Dietzius, reżyser spektaklu "Abonament na szczęście".
Antoniusz Dietzius
Antoniusz DietziusFoto: Jacek Konecki/PR

Posłuchaj
17:35 2021_10_15 16_08_14_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Antoniusz Dietzius o spektaklu "Abonament na szczęście", swojej drodze zawodowej i planach (Wybieram Dwójkę)
Agnieszka Osiecka NAC 1200.jpg
Agnieszki Osieckiej "telegramy do siebie samej"

Pierwsze artystyczne kroki stawiał w muszyńskim liceum, w którym w 2004 roku wystawił "Skrzypka na dachu". Rok później został laureatem plebiscytu Polskiego Radia "Nieprzeciętni". Kilkanaście lat później sam zasiadał w jego kapitule. Dziś Antoniusz Dietzius, gość "Wybieram Dwójkę", jest reżyserem, aktorem, wokalistą i scenografem.

Jego spektakl "Abonament na szczęście" można oglądać na deskach Sceny Relax. Opowiedział nam o swojej drodze zawodowej, planach i o miłości do Agnieszki Osieckiej.

Piosenka aktorska w liceum

Gość Dwójki przyznał, że fascynacja twórczością Agnieszki Osieckiej sięga jego czasów licealnych. - To były pierwsze momenty odkrywania potencjału piosenki aktorskiej i próby mierzenia się z jej legendą. Wtedy stworzyłem spektakl "Kochankowie z ulicy Kamiennej", z tej małej formy urodził się nowy spektakl. Scenariusz mojego autorstwa uzupełniłem o rolę narratorki, jednak nie jest nią Agnieszka Osiecka. To kobieta, która cytując wspomnienia poetki, poniekąd utożsamia się z nią, tę rolę kreuje Olga Bończyk. Moim założeniem nie było pokazanie autorki, tylko zbudowanie tej postaci w oparciu o jej dzienniki, listy wymieniane z Jeremim Przyborą. 

Grająca w spektaklu Anastazja Simińska została najlepszą wokalistką musicalową podczas teatralnych nagród muzycznych im. Jana Kiepury. - Do tego spektaklu zaprosiłem ją wiele lat temu, jesteśmy z tej nagrody bardzo dumni - zaznaczył Antoniusz Dietzius.

Czytaj też:

W obsadzie "Abonamentu na szczęście" są także wspomniana wcześniej Olga Bończyk, Agata Walczak i Kamil Dominiak. - Jego bohater skupia w sobie wszystkich mężczyzn Agnieszki Osieckiej, było ich wielu i nie wszyscy byli postaciami pozytywnymi. Trzeba dodać jeszcze słowo o kierownictwie muzycznym Tomasza Betki i jego zaskakujące aranżacje piosenek. Staraliśmy się te utwory podać w nowej warstwie muzycznej, ale nie są one zbyt dalekie od oryginałów.

Premiera "Krwiożerczej roślinki"

Reżyser zapowiedział premierę na polskiej scenie musicalowej. - W takiej wersji jeszcze u nas nie było "Little Shop of Horrors", klasyka gatunku Alana Menkena. To będzie oryginalna wersja muzyczno-tekstowa w polskim tłumaczeniu. Najpierw w latach 60. powstał film, potem w 1982 roku musical, a jeszcze później, w 1986 roku, jego wersja filmowa jako "Krwiożercza roślinka". Wystawiamy go z inicjatywy Teatru Muzycznego "Proscenium" we współpracy ze Sceną Relax. Jest to zaskakująca historia science fiction. 

Dodał, że we współpracy z Pauliną Skowrońską po raz pierwszy zajął się przekładem tego spektaklu na język polski. - Jesteśmy z tego niebywale dumni, tu mam podwójną tremę, dużo większą niż jako reżyser - przyznał.

Wspominał także 2005 rok, kiedy został laureatem plebiscytu Polskiego Radia "Nieprzeciętni". - To był pierwszy moment, kiedy ktoś mi pokazał, że to, co robię, ma szerszy zasięg, nie tylko lokalny. Stałem się przykładem dla osób, które mogą się zgłaszać do kolejnych edycji. Wystarczy trochę się postarać, uwierzyć w siebie, aby iść drogą, którą się wybrało w młodości - podkreślił Antoniusz Dietzius.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Antoniusz Dietzius (reżyser, aktor, wokalista i scenograf)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 16.10

mo

Czytaj także

Konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej": młodzież jest zarażona jej poetyckością

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:25
- Zaśpiewać ze zrozumieniem i porządnie utwór, który należy do kanonu polskiej piosenki, jest czasem trudniej, niż wykonać karkołomną muzycznie piosenkę po angielsku - mówił w Programie 2 Polskiego Radia kierownik artystyczny konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" Jerzy Satanowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spacer musicalowymi ulicami

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 11:54
W kolejnym wydaniu audycji "Ten Cały Musical" królowały ulice – te w tytułach piosenek, ale również w tytułach musicali.
rozwiń zwiń