"Fotografia jest formą naszej pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 17:00
- Oprócz wystaw mamy spotkania z artystami, panele naukowe, wykłady, pokazy filmowe - tak o bogatym programie imprezy mówił na antenie Dwójki Grzegorz Jarmocewicz, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Amina 'ently

Posłuchaj
12:56 [ PR2]PR2 (PCM) 21 wrzesień 2021 16_31_51.mp3 Grzegorz Jarmocewicz o Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021 (Wybieram Dwójkę)

To będzie prawdziwe święto fotografii - ponad 200 artystów, 25 wystaw, 4 pokazy filmów i konkursy. O tym, jakie atrakcje czekają w Białymstoku przez cały tydzień (od 23 września) na wszystkich fanów fotografii rozmawialiśmy na naszej antenie.

Gość Dwójki podkreślił, że fotografia będzie się zawsze zmieniała tak jak sztuka, która towarzyszy rozwojowi cywilizacji. - Fotografia uwolniła malarstwo, ono mogło zająć się czymś innym, doszło do form abstrakcyjnych. Zdjęcie będzie zaświadczać o tym, co było przed obiektywem. Fotograf profesjonalny będzie konstruował obraz, otwartość na świat może odnaleźć w nim coś ciekawego poprzez formy trochę przypadkowe - powiedział.

Dodał, że nadmiar fotografii czasem znieczula, ale wielokrotnie częściej uwrażliwia. - Chciałbym, że ludzie się zakochali w tym narzędziu, to medium pozwala nam wyrazić świat i siebie - mówił Grzegorz Jarmocewicz.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Grzegorz Jarmocewicz (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2021)

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 16.30

mo 

Czytaj także

Harry Weinberg: fotograf powinien być niewidoczny

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 19:30
- Jeździłem po całej Polsce: raz górnictwo, raz w stoczni, w teatrze, w klubie studenckim. Ale często, jak przyjeżdżałem do fabryki, dyrektorzy kazali się załodze przebierać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia jeden z najwybitniejszych polskich dokumentalistów Harry Weinberg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Monika Szewczyk: fotografowanie w latach 80. nie było czystą przyjemnością

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 18:00
- Ich zdjęcia są nie tylko świadectwem tego, co działo się w Polsce w ostatnich trzydziestu latach XX weku, ale są również ogromną inspiracją dotyczącą zaangażowania, konsekwencji działania, pasji i poświęcenia. To były kobiety, które często jako jedyne pracowały w męskich zespołach - mówiła w Dwójce Monika Szewczyk, autorka publikacji "Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek".
rozwiń zwiń