Jan Ołdakowski: my Polacy jesteśmy wspólnotą, która ma wiele szacunku dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 18:00
- Zachęcamy wszystkich, żeby ten powstańczy dzień, tę niedzielę, spędzić z nami i żeby pamiętać o godzinie "W". To jest najważniejszy moment. Mam wrażenie, że Warszawa i inne miasta w Polsce, gdzie słychać syreny, pokazują wtedy swoją wyjątkowość - mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock/Stanislaw Tokarski

Posłuchaj
13:16 Wybieram Dwójkę Jan Ołdakowski dyr. Muzeum Powstania Warszawskiego 30.07.2021.mp3 Jan Ołdakowski o obchodach 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (Wybieram Dwójkę)

 


powstanie warszawskie serwis.jpg
Powstanie Warszawskie

W niedzielę 1 sierpnia mija 77 lat od wojennego zrywu powstańczej Warszawy. Tuż przed kolejną rocznicą tych wydarzeń spotkaliśmy się z dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego Janem Ołdakowskim, który opowiedział o tegorocznych obchodach rocznicy.

- Dziś było jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Muzeum Powstania Warszawskiego, czyli spotkanie powstańców warszawskich i ich rodzin z prezydentem Polski i prezydentem Warszawy - mówił dyrektor muzeum o rozpoczęciu serii inicjatyw związanych z obchodami wybuchu powstania.

- Rozmawialiśmy z Tomaszem Organkiem o tym, że mógłby przygotować własną interpretację artystyczną Powstania Warszawskiego. I daliśmy mu album ze zdjęciami z powstania autorstwa Eugeniusza Lokajskiego. Obejrzał ten album i znalazł takie zdjęcia, które chciał muzycznie opowiedzieć. Tak powstała płyta "Ocali nas miłość" - opowiadał Jan Ołdakowski.

- Zapraszam też wszystkich na wystawę "Hello Helka. Nowelka na papier i wojnę". Jest niezwykła i nietypowa. Nic takiego do tej pory nie pokazywaliśmy. Matka artystka plastyczka, w czasie wojny, w Warszawie zaczyna malować swojej córce postacie z papieru, takie laleczki papierowe i ubranka dla nich. Robi to, żeby wepchnąć córkę w świat wyobraźni, w świat zabawy, aby nie patrzyła na warszawskie ulice i na ten terror - mówił Jan Ołdakowski.

Czytaj też:

Na nowej wystawie Muzeum Powstania Warszawskiego prezentowane są papierowe laleczki pochodzące z liczącej 500 elementów kolekcji. Stworzyła je podczas okupacji artystka Janina Giedroyć-Wawrzynowicz dla swojej córki Róży, aby odwrócić uwagę dziewczynki od ponurej rzeczywistości. 

- A w niedzielę, 1 sierpnia, wspólne śpiewanie pieśni i piosenek. W tym roku z powodu pandemii mogą przyjść tylko ci, którzy się zarejestrują na naszej stronie. Liczymy jednak, że już w przyszłym roku wrócimy na plac Piłsudskiego. Zwykle bierze w tym udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jest to wydarzenie transmitowane przez program 1 TVP i oglądane przez nawet 2 mln osób. To absolutny fenomen - przyznał zaproszony gość.

Dyrektor muzeum przypomniał też, że na stronie internetowej podległej mu instytucji jest mapa miejsc, w których są tablice upamiętniające wydarzenia z okresu Powstania Warszawskiego. - Pojawią się tam wolontariusze oraz harcerze i w ramach programu "Wolność łączy" będą rozdawać pamiątkowe kotwiczki.

Tegoroczne hasło obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego - "To od nas zależy, czy było warto" - to słowa córki jednego z powstańców. 

- Ona powiedziała, że te wartości mają sens, które są stosowane w życiu przez następne pokolenia, że to my, również tym, w jaki sposób odnosimy się do powstańców warszawskich, nadajemy sens powstaniu - wyjaśniał Jan Ołdakowski.

***

Polskie Radio aktywnie włącza się w obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wszystkie anteny publicznego nadawcy przygotowały szereg unikatowych materiałów, zawierających m.in. archiwalne nagrania oraz rozmowy z ekspertami i historykami. 1 sierpnia z radioodbiorników płynąć będą dźwięki powstańczych pieśni oraz wspomnienia tych, którzy w 1944 roku bohatersko walczyli o Warszawę i wolną Polskę.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 30.07.2021

Godzina emisji: 16.30

mw

Czytaj także

"Nie był to akt bezwarunkowej kapitulacji". Ołdakowski o przerwaniu działań wojennych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:23
- Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pamięć o powstańcach ciągle żywa". Inauguracja projektu "Korzenie pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:48
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
rozwiń zwiń