Krystian Neścior laureatem 6. Konkursu Kompozytorskiego im. K. Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 21:00
- Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, ponieważ konkursy pozwalają odnaleźć się w świecie, gdzie wysoka muzyka współczesna znajduje się w niszy. Poza tym wybieram tylko takie konkursy, które pokrywają się z moimi poszukiwaniami. To motywuje mnie do tego, żeby skończyć utwór i całą siłę przekierować na ukonkretnienie tego, co jest w mojej głowie - mówił w Dwójce Krystian Neścior, laureat I nagrody w 6. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Syda Productions

penderecki serwis foto w tle FB.jpg
Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
06:21 Krystian Neścior.mp3 Krystian Neścior o swoim utworze "L'entourage se silence per archi" (Wybieram Dwójkę)

Krystian Neścior to kompozytor pochodzący z Olsztyna. Obecnie studiuje kompozycję w Krakowie. Jest również kantorem, związanym z krakowskim środowiskiem dominikanów. Na swoim koncie ma liczne sukcesy kompozytorskie, m.in. II miejsce na Festiwalu NDI Sopot Classic w 2020 roku. W tym roku w tym samym konkursie udało mu się zdobyć I nagrodę za utwór "L'entourage se silence per archi".

- Tytuł oznacza "otuliny ciszy" - wyjaśnił laureat. - Oczywiście, można go tłumaczyć na różne sposoby, ale to tłumaczenie jest mi najbliższe, ponieważ wskazuje na koncepcję i konstrukcję utworu, który wyłania się z ciszy i do tej ciszy zmierza. Cisza jest tu potraktowana nie jako przerwa w utworze, tylko staje się jego integralną częścią. Dla mnie to dzieło jest apoteozą perychorezy trynitarnej, określającej egzystencję osób Trójcy Świętej. Tego, jak one istnieją, przenikają się wzajemnie. To nie jest utwór sakralny, lecz moja inspiracja filozoficzna.

Czytaj też: 

Dzieło Krystiana Neściora zostało zaprezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic, a Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot dyrygował jeden z jurorów maestro Rafał Janiak.

Jak zauważył, utwór "L'entourage se silence per archi" jest "wymagający pod względem niuansów, detali, kolorów i wszystkiego, co rozgrywa się pomiędzy ciszą a początkiem dźwięku". - Być może wydaje się, że jest to bardzo mała różnica, ale właśnie dla wrażliwego ucha kolorystyka tej partytury rozgrywa się na bardzo małej płaszczyźnie kontrastu. Wydaje mi się, że wymaga też skupienia nie tylko u nas, wykonawców, ale również u publiczności; dopomina się o to wewnętrzne wyciszenie, żeby dostrzec wszelkie detale tej muzyki - podkreślił Rafał Janiak.

***

Rozmawiała: Marzena Bakowska

Goście: Krystian Neścior (kompozytor, laureat I nagrody w 6. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego), Rafał Janiak (dyrygent)

Data emisji: 28.07.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

am

Czytaj także

Włoskie spojrzenie na twórczość Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 09:00
- Nigdy nie podążał za modą i miał niebywałą zdolność dystansowania się od wszelkich trendów. Utożsamiając się z awangardą, czerpał z niej tylko te elementy, które w danym czasie były dla niego interesujące - mówił o Witoldzie Lutosławskim na antenie Dwójki Giovanni Bietti.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Trojak: dla Żeleńskiego tworzenie w duchu patriotycznym było misją życia

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:00
- Władysław Żeleński, mimo swoich zasług i wspaniałej twórczości, jest kompozytorem dość zapomnianym w Polsce. Może świadczyć o tym ilość nagranych pieśni, bo do tej pory pojawiły się tylko nagrania prof. Jadwigi Rappe i Urszuli Kryger. I to by było na tyle - mówił w Dwójce śpiewak Paweł Trojak.
rozwiń zwiń