"Czytanie to inwestycja". Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 18:00
- To wieloletni program z gigantycznymi środkami, który łączy instytucje i ludzi dobrej woli zaangażowanych w rozwój i upowszechnianie czytelnictwa - ocenił w Dwójce Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Biblioteka Narodowa na pl. Krasińskich w Warszawie
Biblioteka Narodowa na pl. Krasińskich w WarszawieFoto: S.Tatiana / Shutterstock.com

Posłuchaj
14:37 Wybieram Dwójkę 21 czerwiec 2021 16_28_05.mp3 Rozmowa o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (Wybieram Dwójkę)

 

Poprawa oferty bibliotek publicznych, inwestycje w ich infrastrukturę oraz zakup nowości wydawniczych do przedszkoli, bibliotek szkolnych i pedagogicznych – to najważniejsze założenia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0., o których w Programie 2 Polskiego Radia opowiadali prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.


Mickiewicz list 1200.jpg
Mickiewicz - de Vigny. Rękopisy jak relikwie

Dwa zasadnicze cele stawiają przed programem jego twórcy: rozwijać tych, którzy czytają, aby czytali jeszcze więcej i znaleźć sposób, żeby ci, którzy po zakończeniu edukacji nie interesują się więcej książkami, sięgnęli po nie. - Książka to rozkosz, indywidualna i społeczna - podkreślił Rafał Wiśniewski. 

Czytaj także:

Środki przeznaczone na program specjaliści oceniają jako satysfakcjonujące. W sumie miliard złotych zostanie zainwestowany w czytelnictwo Polaków. Nowe lektury trafią na półki bibliotek publicznych i szkolnych. - Tego rodzaju programy przynoszą efekty, choć nie od razu - zaznaczył Tomasz Makowski. - To jest długie działanie, wielowątkowe. 


Tomasz Makowski 1200.jpg
Tomasz Makowski: w Polsce książek palić nie wolno

- Nie ma jednej przyczyny "nieczytelnictwa", ale nie kojarzymy dorosłości z czytaniem. Kończymy szkołę i przestajemy czytać - mówił dyrektor Biblioteki Narodowej. - Wzrastanie w rodzinach, w których chociaż jednym z rodziców, dziadków czy krewnych jest czytający dorosły, oznacza dla dzieci identyfikację: dorosłość wiąże się nie tylko z jazdą samochodem, samodzielnością w podejmowaniu decyzji, ale także z czytaniem - tłumaczył. - Jeżeli nie widzą tego w domu, to jedynym miejscem, gdzie mogą zobaczyć dorosłego czytającego, jest biblioteka publiczna. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 21.06.2021

Godzina emisji: 16.30

uk

Czytaj także

Dr Tomasz Makowski: zaczynałem jako młodszy bibliotekarz

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2019 12:00
- Wychowywałem się w czasach bardzo ograniczonej telewizji, bez internetu i gdzie książki odgrywały ogromną rolę - mówi w audycji "Nieznani Znani" dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Czy jego życie prywatne, podobnie jak zawodowe, związane jest przede wszystkim z książkami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

42 procent Polaków przeczytało w minionym roku przynajmniej jedną książkę

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 16:14
42 procent Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku - tak wynika z raportu za ubiegły rok opublikowanego przez Bibliotekę Narodową. To najlepszy wynik od sześciu lat. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
rozwiń zwiń