Trebunia-Tutka o dźwiękach Podhala: mówiono, że tej muzyki nie da się zapisać

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:23
- To, czego nauczyłem się od moich mistrzów: ojca, stryjów, jak i wielkich muzyków, z którymi miałem zaszczyt grać, spróbowałem w tym podręczniku umieścić dla nowych pokoleń - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka, muzyk, pedagog i autor książki "Muzyka Skalnego Podhala".
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Jak trzymać skrzypce i smyczek, w jaki sposób interpretować góralskie melodie, jak je zagrać? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć pionierski podręcznik "Muzyka Skalnego Podhala". To pierwsza na rynku wydawniczym publikacja, która tak kompleksowo zajmuje się muzyką góralską. 


Posłuchaj
12:56 Wybieram Dwójkę Trebunia Tutka 4 maj 2021 16_29_18.mp3 Krzysztof Trebunia-Tutka o podręczniku "Muzyka Skalnego Podhala" (Wybieram Dwójkę)

 

Autor jest góralem z urodzenia. Jego ojciec Władysław Trebunia-Tutka był jednym z najwybitniejszych skrzypków Podhala. Sam uważa muzykę góralską za tajemniczą, trudną i niezrozumiałą. - Nie od razu ją pokochałem - przyznał Krzysztof Trebunia-Tutka. - Musiałem przejść wiele różnych dróg, które doprowadziły mnie do autentycznego uwielbienia muzyki góralskiej i zrozumienia, co w niej drzemie - zaznaczył. - I myślałem: gdybym miał podręcznik, jakąś książkę, gdyby ktoś umiał wytłumaczyć, na czym polega charakter tej muzyki, szczególne cechy.

Czytaj także:

Jako młodzieniec, nasz gość marzył o własnej kapeli. Okazało się, że najpierw musi sobie wykształcić muzyków spośród rówieśników i rodzeństwa, potem pojawili się uczniowie. - Tak już więcej niż trzydzieści lat. Moje doświadczenia pedagogiczne też są duże - ocenił. - Teraz wiedza się zmaterializowała.

Źródło: Trebunie Tutki/Trebunie-Tutki - Nad Przepaścią

Czy podręcznik może zastąpić naukę z innym artystą? - Najważniejsze jest słuchanie dawnych mistrzów, bezpośredni kontakt ze starszymi muzykami - zaznaczył rozmówca. - Ale można też ćwiczyć w domu - dodał. - Nie chcę powiedzieć, że ktoś, kto opanuje ten podręcznik na pamięć, będzie mistrzem muzyki góralskiej, ale jeżeli to umiejętnie połączy z szacunkiem do tematu, ze spotkaniami na żywo z muzykami, jeśli będzie miał mistrzów, to ma gwarantowane powodzenie.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Krzysztof Trebunia-Tutka (muzyk, architekt, pedagog)

Data emisji: 4.05.2021

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

“Muzyka Źródeł – Ród Karpieli” z nominacją do Fryderyka!

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 16:00
Wydawnictwo Polskiego Radia, płyta „Muzyka Źródeł – Ród Karpieli” została nominowana do Nagrody Muzycznej „Fryderyk” w kategorii Album Roku Muzyka Świata. Przypomnieliśmy zatem fragmenty opowieści Jana Karpiela-Bułecki i jego ojca, Bolesława.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyka Skalnego Podhala" wyjątkowy podręcznik Krzysztofa Trebuni-Tutki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 16:00
„Muzyka góralska jest dosyć trudna, tajemnicza. Trochę tej tajemnicy postanowiłem zdradzić wszystkim, którzy się w niej «zalubili»”, mówił Krzysztof Trebunia-Tutka, autor wyjątkowego podręcznika pt. „Muzyka Skalnego Podhala”.
rozwiń zwiń