Adrian Markowski: proszę się wybrać w Bieszczady i wydeptać tam swoją własną ścieżką

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:00
Adriana Markowskiego z polskimi Bieszczadami łączy wyjątkowa więź, a nawet miłość i jak sam twierdzi - odwzajemniona. Opisał ją w książce "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami", o której opowiadał w audycji "Wybieram Dwójkę".
Szlak w Bieszczadach
Szlak w BieszczadachFoto: eldorado53/Shutterstock.com

Posłuchaj
12:41 W2 Bieszczady 2021_04_22-16-30-50.mp3 Adrian Markowski o swojej książce "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami" (Wybieram Dwójkę)

 


Bieszczady
Jak pogodzić zasoby przyrodnicze z rozwojem przedsiębiorczości i turystyki? Forum dla Bieszczad szuka rozwiązań

Publikacja "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami" jest wynikiem wieloletnich badań nad historię regionu, obserwacji obrazów Bieszczad w innych tekstach kultury, ale przede wszystkim pieszych wędrówek po górach.

- Zaczynałem sobie gdzieś wędrować najpierw samotnie po Bieszczadach gdzieś w latach 80. To były zupełnie inne Bieszczady niż dzisiaj – opuszczone i puste. Później tak to już trwało z dłuższymi i krótszymi przerwami - opowiada autor książki.

Dzięki wędrówkom po Bieszczadach Adrian Markowski miał możliwość obserwowania zmian w regionie - rozbudowy infrastruktury turystycznej, a także prywatnych domostw. Jednak nadal w wędrówkach można doświadczyć ducha przeszłych lat.

- Jeżeli tylko opuścimy te najbardziej turystyczne rejony, a jest to dosłownie kilka wsi przy tak zwanej wielkiej obwodnicy to jeszcze tej pustki możemy doświadczyć - mówił.

Emocjonalnie o Bieszczadach

Książka Adriana Markowskiego "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami" ma na celu wypełnienie luki pomiędzy książką o historii regionu a przewodnikiem turystycznym, ale przede wszystkim miała być pełna emocji.

- Przeżywamy wszystko emocjami, więc jednak te góry i tę historię również przeżywa się za pośrednictwem emocji. Jeśli tego nie ma to jesteśmy troszkę ubożsi, mniej widzimy i czujemy. Chciałem, żeby każdy mógł poczuć to, co czują ludzie, którzy w te Bieszczady jeżdżą, kochają je i znają - mówił gość "Wybieram Dwójkę".

PAP Jezioro Solińskie Bieszczady 1200.jpg
"Jedyne takie miejsce" - zanim wyjedziesz w Bieszczady

Szlakiem przez historię

Przy tworzeniu książki o Bieszczadach dla Adriana Markowskiego bardzo ważna była historia regionu związana z wysiedleniami i postaciami Kazimierza Doskoczyńskiego i Karola Świerczewskiego. Jest to istotne, ponieważ jak twierdzi autor: "Jeżeli to wszystko wiemy to potrafimy na takim cmentarzyku opuszczonym nawet zapłakać".

Oprócz swoistego przewodnika po Bieszczadach, w książce Adriana Markowskiego odnajdziemy również nawiązania do ich obrazów filmowych. Spośród wybranych przez autora filmów i innych tekstów kultury znajdują się również te, które jak sam mówi "niewiele mają wspólnego z Bieszczadami", chociaż stereotypowo są z nimi kojarzone, jak w twórczości Marka Hłaski czy Edwarda Stachury.

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Adrian Markowski (autor książki "Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami")

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 16.30

uk/ml

Zobacz więcej na temat: Bieszczady Dwójka Jakub Kukla
Czytaj także

"Jedyne takie miejsce" - zanim wyjedziesz w Bieszczady

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 13:00
W audycji "Jedyne takie miejsce" wybraliśmy się - wspólnie z autorami książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro" - w Bieszczady. Było o historii powstania Jeziora Solińskiego, losach mieszkańców wsi wysiedlonych z rejonów, w których zrealizowano projekt budowy tego akwenu i zapory, ale też o tamtejszej faunie i florze oraz atrakcjach turystycznych regionu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pogodzić zasoby przyrodnicze z rozwojem przedsiębiorczości i turystyki? Forum dla Bieszczad szuka rozwiązań

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 11:16
Poprawa szans rozwojowych i przyspieszenie rozwoju Bieszczad, wspierane z poziomu krajowego, to główne cele Programu dla Bieszczad. Projekt opracowano dwa lata temu w ministerstwie funduszy i rozwoju regionalnego. To dzięki niemu za pieniądze unijne zbudowano obwodnicę Sanoka. Wykonanie dotychczasowych przedsięwzięć podsumowało Forum dla Bieszczad.
rozwiń zwiń