Wiosenno-jesienny 9. Festiwal Prawykonań. "To festiwal o wielkiej tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 18:00
- To wydarzenie ma charakter równościowy, wolnościowy. Jest swoistym przeglądem najnowszej muzyki polskiej i to powoduje, że towarzyszy nam oczekiwanie. Nie wiemy, czego się spodziewać, a jako słuchacze jesteśmy wolni w odbiorze najnowszych propozycji i to chyba najpiękniejsza cecha Festiwalu Prawykonań - mówiła Anna Bywalec-Fojcik z Działu Programowego NOSPR.
NOSPR - sala koncertowa
NOSPR - sala koncertowaFoto: shuttesrstock/Radoslaw Grzybowski

Posłuchaj
10:02 Wybieram Dwójkę 21.04.2021 nospr.mp3 Anna Bywalec-Fojcik o 9. edycji Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza (Wybieram Dwójkę)

FESTIWAL_PRAWYKONAŃ_baner.png
Polska muzyka najnowsza zabrzmi w NOSPR

Już za kilka dni w Katowicach rozpocznie się 9. edycja Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza. W trakcie tego wydarzenia możemy przekonać się, co inspiruje współczesnych nam twórców. Jednak tegoroczna odsłona jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ została podzielona na dwie części.

- Pandemia napisała nam scenariusz dwuczęściowego Festiwalu Prawykonań - podkreśliła Anna Bywalec-Fojcik. - Zwykle spotykamy się co dwa lata w trybie trzydniowym i mamy swoisty maraton najnowszej muzyki polskiej. W tej chwili nie ma szansy na to, aby publiczność mogła uczestniczyć w koncertach. Jedyną możliwością są streamingi i antena radiowej Dwójki. Dlatego postanowiliśmy dać sobie jeszcze drugą szansę na jesień. Wtedy spotkamy się z NOSPR-em ponowne.

Czytaj też:

Bałdych 1200.jpg
Polska muzyka najnowsza na 9. Festiwalu Prawykonań

Podczas dwóch kwietniowych koncertów usłyszymy sześć nowych kompozycji, które "doskonale ukazują myśl przewodnią festiwalu" - jak podkreślają organizatorzy. Jest to bowiem nie tylko święto muzyki współczesnej, ale również jej twórców. Festiwal rozpocznie kompozycja "Teodor" autorstwa Adama Bałdycha, o której sam kompozytor również opowiadał na antenie radiowej Dwójki. Kierownik Działu Programowego NOSPR wyjaśniła, że tytuł nawiązuje do imienia syna znakomitego skrzypka.

- Mamy taki wyraz symboliczny, bo Teodor przyszedł na świat w czasie pandemii i zmienił bardzo dużo. Mnie to jeszcze kojarzy się z cechą improwizatorską, gdzie dostosowujemy się do sytuacji scenicznej i muzycznej, musimy być elastyczni i słuchać, być uważnym na to, co się dzieje dookoła. I nasz festiwal też tak wygląda.

Czytaj też:

Usłyszymy także utwór Lidii Zielińskiej "Pustynnienie", który opowiada o ekologii i strachu towarzyszącemu zmianom klimatycznym. O problemach współczesnego świata opowiada także kompozycja Marty Śniady "Soft music for sensitive gals". Kompozytorka porusza temat praw kobiet, presji społecznej i nierównościach.

- Nie możemy Państwa zaprosić fizycznie do nas, do siedziby. Ale jako NOSPR jesteśmy w stałym kontakcie ze słuchaczami i kompozytorami, z wielbicielami nowości. I do kontaktu za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych, a także za pośrednictwem radiowej Dwójki serdecznie zapraszamy - mówiła Anna Bywalec-Fojcik.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Anna Bywalec-Fojcik (Dział Programowy NOSPR)

Data emisji: 21.04.2021

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Adam Bałdych: jestem głównie improwizatorem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 21:26
- Jazz był dla mnie punktem wyjścia dla natury improwizatora. Tam odnalazłem przestrzeń, w której mogłem improwizować, a to była dla mnie zawsze największa potrzeba, żeby oddać magię chwili, stanu umysłu momentu, w którym się znajduję - opowiadał Adam Bałdych, którego najnowszy utwór "Teodor" znalazł się w programie tegorocznego Festiwalu Prawykonań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektronika. Tajniki w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 11:47
Bohaterką audycji cyklu "Nowa Polska" była Magdalena Długosz.
rozwiń zwiń