X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mateusz Kowalski: zagram utwory, które tworzą smakowite połączenie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 18:00
- Na "Domówce" usłyszymy muzykę z mojej pierwszej płyty. Będą to kompozycje Bacha, Piazzoli, Schuberta oraz Giulianiego. Można pomyśleć, że ich utwory nie mają ze sobą nic wspólnego, ale ta mieszanka jest tylko pozornie różnorodna - mówił znakomity gitarzysta Mateusz Kowalski, który w najbliższą sobotę będzie gospodarzem kolejnej "Domówki z Dwójką".
Mateusz Kowalski
Mateusz KowalskiFoto: Jens Peter Engedal

Posłuchaj
09:31 Wybieram Dwójkę 20.04.2021 Mateusz Kowalski.mp3 Mateusz Kowalski przed gitarowym recitalem na "Domówce z Dwójką" (Wybieram Dwójkę)

1200x660_Mateusz-Kowalski_2.jpg
Mateusz Kowalski. Gitarowe interpretacje klasyków

Mateusz Kowalski to jeden z najwybitniejszych gitarzystów młodego pokolenia, według "Classical Guitar Magazine" jest muzykiem "spektakularnym", który rozległy repertuar wykonuje z niezwykłym znawstwem i wyczuciem stylu oraz z wielką kulturą muzyczną.

Muzyk zdradził, że muzyką gitarową zainteresował się dzięki bratu i kuzynowi. - To oni zainspirowali mnie do rozpoczęcia przygody z gitarą, z czego bardzo się cieszę. Miałem też inne pomysły: flet, perkusja. Jednak to gitara zagościła u mnie na dobre - wspominał.

Szerokim echem odbił się jego recital w lutym tego roku zorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Ważnym wydarzeniem było również zwycięstwo podczas prestiżowego konkursu EuroStrings – European Guitar Festival Collaborative w Londynie, który otworzył mu wiele drzwi. - Dzięki konkursowi miałem możliwość koncertowania w Europie, Stanach Zjednoczonych i Chinach. Nawet dziś odcinam od tego kupony, bo nie ukrywam, że moja najnowsza płyta "Polish Romantic Guitar" nie powstałaby, gdyby nie ten konkurs - wyznał muzyk.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Mateusz Kowalski podczas "Domówki z Dwójką" zaprezentuje dzieła znakomitych kompozytorów - Bacha, Schuberta, Piazzoli - w transkrypcji na gitarę klasyczną. Mimo że repertuar gitarowy nie należy do skromnych, artysta znajduje przyjemność w sięganiu po kompozytorów, którzy nie pisali w oryginale na ten instrument.

- Bardzo lubię konfrontować swoje umiejętności techniczne i muzyczne z muzyką graną na innym instrumencie. Wtedy łatwiej jest mi przekraczać kolejne granice i odkrywać nowe rejony interpretacyjne i techniczne na gitarze. To chyba główny powód, dla którego sięgam po transkrypcje.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Mateusz Kowalski (gitarzysta)

Data emisji: 20.04.2021

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Błoto. Brudna muzyka naszych czasów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 19:30
- Nagraliśmy płytę, a w zasadzie szumiącą kasetę "Kwasy i zasady". Materiał, który Państwo zobaczą, to dokument pokazujący proces powstawania tego albumu - mówili członkowie grupy Błoto, która wystąpiła na "Domówce z Dwójką" w sobotę 20 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka na Wielką Sobotę - Jarosław Thiel [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 15:01
– Spotkamy się w szczególny wieczór, wieczór Wielkiej Soboty, kiedy wszyscy stajemy przed wielkimi pytaniami, dlatego szukaliśmy repertuaru podkreślającego atmosferę tego wyjątkowego dnia – mówił Jarosław Thiel, gospodarz kolejnej "Domówki z Dwójką".
rozwiń zwiń