Beata Wolszczak: mamy jeden z piękniejszych hymnów narodowych

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 17:55
- "Mazurek Dąbrowskiego" to niezwykła melodia: prosta i wpadająca w ucho. To też wspaniały i mądry tekst, ponieważ przywołuje wydarzenia historyczne oraz program regionów, dając duże pole do zastanowienia się, o czym jest mowa - opowiadała w Dwójce Beata Wolszczak, edukatorka z Muzeum Historii Polski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Velishchuk Yevhen

Waldemar Malicki 1200.JPG
Hymny narodowe w utworach wielkich kompozytorów

Posłuchaj
10:46 Wybieram Dwójkę 25.02.2021 hymn.mp3 Beata Wolszczak o historii hymnu Polski (Wybieram Dwójkę)

Konstytucja marcowa z 1921 r. określiła godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej, lecz na wyjaśnienie kwestii hymnu trzeba było poczekać aż do 26 lutego 1927 r., kiedy to zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych Felicjana Sławoja-Składkowskiego hymnem został oficjalnie ogłoszony Mazurek Dąbrowskiego. Skąd ta zwłoka?

- Symbole narodowe w postaci godła, herbu, barw narodowych, zostały spisane w Konstytucji bardzo szybko. Tu chodziło o to, że państwo potrzebowało jakiegoś symbolu, chociażby w celu potwierdzania wydawanych dokumentów, które sygnowano pieczęcią państwową. To było niezwykle ważne, żeby to wiedzieć i uprawomocnić jako symbol państwa. Zatem z hymnem można było poczekać - wyjaśniła Beata Wolszczak.

Czytaj też:


Hymn_banner_663x364.jpg
Historia hymnu Polski - zobacz serwis specjalny

Gdy przystąpiono wreszcie do poszukiwań hymnu państwowego, wybór Mazurka Dąbrowskiego nie był jednak wcale oczywisty, ponieważ konkurentów do tego zaszczytnego miana było wielu. Wśród nich znalazły się m.in. pieśni sakralne, jak Bogurodzica i Gaude Mater Polonia.

- Są to najstarsze pieśni polskie. Bogurodzica przez długi czas uważana była za pierwszy hymn Polski - jeszcze od średniowiecza - ponieważ towarzyszyła uroczystościom dworskim i stanowiła pieśń bojową rycerstwa. Jednak nie wyobrażam sobie, aby Bogurodzicę śpiewano na stadionie przed meczem - dodała edukatorka.

Inną pieśnią, braną pod uwagę, była Rota. - Tekst tej pieśni wynikał z doświadczenia zaboru pruskiego i ostrej polityki germanizacyjnej, co było przeszkodą w uznaniu jej za hymn narodowy. Patrzono zatem na element zjednoczeniowy. Pamiętajmy, że Polska powstała jako połączenie trzech różnych krajów. W poszukiwaniu hymnu narodowego kierowano się więc tym, aby zjednoczyć naród, a nie dzielić go dodatkowo pieśnią.

Jak zaznaczyła Beata Wolszczak, Mazurek Dąbrowskiego został ogłoszony hymnem Rzeczypospolitej przede wszystkim ze względu na dość uniwersalną wymowę. - Tekst przywołuje wydarzenia historyczne, jak chociażby historię Stefana Czarnieckiego, ale też program regionów - w zdaniu "przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę". Naprawdę piękne rzeczy opisane są w naszym hymnie. Wybór ostatecznie padł na Mazurka Dąbrowskiego i uważam, że mamy jeden z najpiękniejszych hymnów narodowych.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Beata Wolszczak (edukatorka z Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 25.02.2021

Godzina emisji: 16.30

am

Czytaj także

Hymn Polski ma 90 lat. Czy znamy Mazurka Dąbrowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 10:18
90 lat temu - 26 lutego 1927 r. - minister spraw wewnętrznych Sławoj Składkowski wydał okólnik, w którym ogłoszono pieśń "Jeszcze Polska nie zginęła" z 1797 r. hymnem Polski. O Mazurku Dąbrowskiego opowiadał w Polskim Radiu 24 Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazurek Dąbrowskiego. Jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 12:45
Tym razem w "Zaklinaczach czasu" opowiadamy Wam historię Mazurka Dąbrowskiego. A to w związku z rocznicą - 220 lat temu w lipcu 1797 roku w Lombardii Józef Wybicki napisał tekst "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech" nazywanej również "Mazurkiem Dąbrowskiego".
rozwiń zwiń