"Przywracamy również pamięć" - Janusz Kukuła o "Radiobooku"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 20:05
- Pomysł, który nazwaliśmy "Radiobookiem", zrodził się z poczucia ogromnego dorobku Polskiego Radia w minionych latach - mówi Janusz Kukuła, dyrektor, główny reżyser Teatru Polskiego Radia. - Oczywistą decyzją było, by oddać te skarby naszym słuchaczom.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexkich

Posłuchaj
08:08 radiobook.mp3 Janusz Kukuła o projekcie "Radiobook" (Wybieram Dwójkę)

"Radiobook" to nowy projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. W "Radiobooku" znajdują się najwybitniejsze dzieła literackie takich autorów, jak Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Magnes

Nagrania publikowane przez Teatr Polskiego Radia nieustannie przyciągają słuchaczy. Dyrektor Teatru Polskiego Radia zdradza klucz tego sukcesu. - O jakości decyduje wykonanie, pracują z nami najwybitniejsi polscy aktorzy, wśród których są takie nazwiska jak Kolberger, Frycz, Radziwiłowicz, Hanuszkiewicz… - mówi.

W każdy poniedziałek w "Radiobooku" publikowane są nowe tytuły, czytane przez najwybitniejszych polskich aktorów, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego i wielu innych.

- Cóż trzeba więcej, niż tytuł i nazwisko aktora, który to wykonuje? Jakość decyduje, że chcemy obcować z tak piękną literaturą w tak pięknych wykonaniach. To jest największa przyjemność, jaka może dotyczyć ludzi, którzy tęsknią za pięknem - dodaje Kukuła.

Radiobook

Najwybitniejsze dzieła polskiej literatury we wspaniałych interpretacjach. W każdy poniedziałek premiera nowego audiobooka 🤩 Szukajcie nas na Youtubie ➡️➡️➡️ https://www.youtube.com/radiobook Radiobook - wyobraźnia która nie śpi.

Opublikowany przez Radiobook Sobota, 21 listopada 2020
Post projektu "Radiobook" w mediach społecznościowych

Teoria drugiego rzędu

Jak zwraca uwagę gość audycji, wybór książek nie odbywa się według określonego klucza. Dyrektor Teatru Polskiego Radia podkreśla, że współcześnie zapomnieliśmy o wielu klasycznych dla gatunku pozycjach, pozostawiając je niejako w drugim rzędzie literatury na naszych półkach. Stąd też ich obfitość w Radiobooku.

- Lata Nauki Wilhelma Meistra Goethego, utwory Balzaka - mają nam one powiedzieć: przypomnijcie sobie, że tacy wielcy ludzie byli w przeszłości i to oni odgrywali wówczas wielką rolę w kształtowaniu wrażliwości społeczeństwa - mówi gość audycji.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołk

Goście: Janusz Kukuła (Dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji Wybieram Dwójkę.

Czytaj także

"Uwierzyć w życie". Portret Krzysztofa Kolbergera

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 05:49
- Nauczyłem się traktować życie z ciekawością, we wszystkich jego przejawach: w radości i w smutku, w miłości i w jej braku, w zdrowiu i w zetknięciu ze śmiercią - mówił w 1994 roku w jednym z radiowych wywiadów Krzysztof Kolberger. Zmarł 7 stycznia 2011 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bojkot". Słuchowisko wg opowiadania Kazimierza Brauna

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 16:40
Tematem słuchowiska jest bojkot oficjalnych mediów po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego oraz konfrontacja losów wybitnego Artysty i partyjnego Dygnitarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor Teatru Polskiego Radia o projektach Radiobook i "Dzieci bliżej historii": każdy znajdzie tu coś dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 12:22
- Można powiedzieć, że zasoby są niewyczerpane. Przez wiele lat pracowaliśmy nad tym, by najwięksi artyści czytali największe dzieła literackie - powiedział o Radiobooku Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń