Adam Leszczyński: opowiadam historię Polski nieskupioną na bitwach

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 17:00
- To jest historia z perspektywy dolnych 90%, czyli ludzi, których nie interesowało, kto wygrał wojnę, ale jakie powinności będą musieli oddać właścicielowi zamieszkiwanego przez nich gruntu. To też perspektywa robotników, dla których istotne były kwestie związane z warunkami życia - mówił w Dwójce Adam Leszczyński - autor opublikowanej właśnie "Ludowej historii Polski".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

POLONA powstanie listopadowe 1200.jpg
Powstanie Listopadowe. Michał Kopczyński: w walkach w dużej mierze brały udział kobiety z ludu

Posłuchaj
08:59 _PR2_AAC 2020_11_26-16-34-10.mp3 Adam Leszczyński o książce "Ludowa historia Polski" (Wybieram Dwójkę)

"Ludowa historia Polski" to książka poświęcona różnym epizodom z życia niższych warstw społecznych. To także historia instytucji, za pomocą których bogaci odbierali pieniądze i zasoby biednym, legalnie i nielegalnie, oraz historia buntów i oporu tych ostatnich.

- Starałem się pokazać taką historię Polski jako dziejów gry o zasoby - opowiadał Adam Leszczyński. - My, jako społeczeństwo, produkujemy pewną skończoną ilość zasobów, które są redystrybuowane zwykle w górę, czyli od strony tych, którzy produkują, w stronę elit. I oczywiście ludzie, którzy produkowali, nazywani byli ludem. Ale warto sobie zdać sprawę, że przez większą część historii większość społeczeństwa żyła w warunkach, które obserwatorzy zewnętrzni nazywają niewolą - podkreślił gość audycji.

Czytaj też:

Autor książki zaznaczył również, że jego książka jest też opowieścią o tym, w jaki sposób elity w Polsce uzasadniały swoją władzę i swój przywilej oraz o przemocy, którą powszechnie stosowały. - Każda władza wymaga legitymizacji - takiej opowieści, która sprawia, że ludzie będą ją postrzegali jako uprawnioną i legalną. I śledzę takie racjonalizacje i mitologie w polskiej historii - czy to mitologie dotyczące panowania szlacheckiego, czy też dotyczące uzasadnienia dominującej roli inteligencji w społeczeństwie polskim. I jest w tym pewna ciągłość - opowiadał Adam Leszczyński.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Adam Leszczyński (historyk, autor "Ludowej historii Polski")

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Paul Kagame. Dyktator czy zbawca Rwandy?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 17:50
- Ma na sumieniu kilka zabójstw politycznych, porywani są dziennikarze. Z drugiej strony za jego rządów kraj podniósł się z ruiny - mówił o przywódcy Rwandy Adam Leszczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąpy jak Polak. Mity na temat pomagania

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:22
- O ludziach biednych myśli się często, jak o ludziach niepełnowartościowych, głupszych. Mówi się, że nie można im dawać pieniędzy do ręki, bo je zmarnują. Badania pokazują co innego - zauważał Adam Leszczyński, autor książki "Eksperyment na biednych".
rozwiń zwiń