Ciało wśród zagłady. Obozowa strategia oporu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 18:19
- Jedna z ocalonych nazywała wiązanie chustek przez więźniarki proporczykami podjazdowej walki z wrogiem. To mówi bardzo wiele o tym, w jaki sposób więźniowie odzyskiwali siebie - opowiadała w audycji "Wybieram Dwójkę" Karolina Sulej, autorka książki "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady".
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. prom.

Posłuchaj
11:04 [ PR2]PR2 (mp3) 27 październik 2020 16_31_34.mp3 Rozmowa o książce "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady" (Wybieram Dwójkę)

 

Opowieść o ubraniach i rzeczach osobistych więźniów obozów koncentracyjnych wydaje się z pozoru prowokacyjna wobec narracji o wojnie, bo moda w potocznym postrzeganiu jest fanaberią, ekscesem czasu pokoju i dobrobytu.

Karolina Sulej, antropolożka, postanowiła zmierzyć się z tym twierdzeniem. Przemierzyła kawał świata w poszukiwaniu byłych więźniów i ich osobistych historii. - Musiałam odwiedzić osoby, które żyją. To było dla mnie najważniejsze, żeby mieć osoby, które są chodzącymi referencjami, autorytetami i mogą mi powiedzieć czy mogę tę książkę pisać - relacjonowała. - Jeżdżenie do nich było dla mnie niesamowitą osobistą wyprawą w głąb tego, czym jest człowieczeństwo.

Czytaj także: 

Jack Fairweather: pisząc o Pileckim, nie mogłem ryzykować domysłów

Edyta Stein - odważna kobieta w diabelskich czasach

Autorka szukała w obozach historii ciała, materialności, ubrań i rzeczy związanych z codziennością. - Trudno o dziedzinę bardziej nieadekwatną w pierwszym spojrzeniu niż moda w odniesieniu do myślenia o historii zagłady - przyznała - ale w ujęciu, które przedstawiam, które znalazłam w opowieściach więźniów, jest to jedna z najbardziej precyzyjnych, intymnych, poruszających, a jednocześnie szalenie opisowych dla doświadczenia obozowego, dziedzin i soczewek.


Władysław sikorski 1200.jpg
Prof. Janusz Odziemkowski: Władysław Sikorski był człowiekiem o szerokich horyzontach

Fizyczne ogołocenie, także z włosów i okrycie hańbiącym pasiakiem, miało za zadanie odebrać godność, człowieczeństwo i tożsamość, a także przeszłość i przyszłość. Tymczasem, jak opowiadali byli więźniowie, troska o ciało i wygląd była strategią przetrwania. - Nie napisałabym tej książki, gdybym od więźniów nie usłyszała: słuchaj ubranie w obozie mogło uratować życie, ale mogło pozbawić chęci do życia - podkreśliła Karolina Sulej. - Jeden z więźniów napisał, że błahe powiedzenie "jak cię widzą, tak cię piszą" nigdy nie było tak prawdziwe jak w obozie koncentracyjnym.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Karolina Sulej  (autorka książki "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady")

Data emisji: 27.10.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

10. rocznica śmierci Bogdana Paprockiego. Rafał Siwek: ten głos się nie starzał

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 17:47
- W latach 50. maestro Paprocki brzmiał prawie tak samo, jak 50 lat później. To jest właśnie jego fenomen, ten głos się nie starzał - mówił w Programie 2 Polskiego Radia bas Rafał Siwek, który w niedzielę (25.10) wystąpi w koncercie pamięci Bogdana Paprockiego, jednego z najwybitniejszych artystów polskiej sceny operowej drugiej połowy XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sportsmenki". Urodzone, by dokonywać rzeczy niemożliwych

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 18:05
- Zależało mi na tym, żeby pokazać te zawodniczki, które osiągnęły sukces także poza sportem, w życiu zawodowym, rodzinnym. To były wszechstronnie utalentowane kobiety - opowiadał w Programie 2 Polskiego Radia dziennikarz sportowy Krzysztof Szujecki, autor książki "Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki".
rozwiń zwiń