X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wirtualna Nubia". Średniowieczny Sudan w trójwymiarze

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:00
- Stworzenie modelu bryły przestrzennej pomaga nam w interpretacji budynków. Możemy również zachęcić ludzi, żeby pojechali do Sudanu i obejrzeli klasztor, ale jest też duża grupa, która nie może podróżować. Dajemy tym ludziom szansę zobaczenia miejsc, których nie będą mogli odwiedzić - mówił w Dwójce dr Artur Obłuski z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sergey-73

Posłuchaj
10:38 _PR2_AAC 2020_09_24-16-30-27.mp3 Dr hab. Artur Obłuski o portalu "Wirtualna Nubia" (Wybieram Dwójkę)

Soba 1200.JPG
Dr Mariusz Drzewiecki: Soba to niesamowite stanowisko archeologiczne

Portal "Wirtualna Nubia", stworzony przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, poświęcony został temu, jak wyglądały kiedyś budynki w Sudanie Północnym. Badania zostały przeprowadzone przez archeologów z Centrum, dzięki którym możemy dziś bez wychodzenia z domu zobaczyć, jak wyglądał m.in. cały kompleks klasztoru Ghazali.

- Ghazali to był chrześcijański średniowieczny klasztor, który powstał prawdopodobnie na przełomie 7. i 8. wieku, być może został ufundowany przez króla Makurii - Merkuriosa. Mnisi zamieszkiwali ten klasztor przez mniej więcej 600 lat. Później został opuszczony, ale to jedno z najlepiej zachowanych stanowisk archeologicznych w całym Sudanie - opowiadał dr Artur Obłuski.

Czytaj też:

Jak zaznaczył gość audycji, Ghazali to klasyczny przykład kompleksu klasztornego, nazywanego przez historyków wspólnotowym. - To wszystko jest wspaniale zachowane. Mamy dormitorium, czyli sypialnie mnichów. Mamy refektarz, czyli jadalnie, jest kościół, a nawet toalety. Zastanawiające jest, że toalet mamy bardzo dużo, co jest niezwykłym odkryciem. W Ghazali mamy ich około czterdziestu, jednak prawdopodobnie nie funkcjonowały one w tym samym momencie. Wydaje mi się, że mieliśmy do czynienia z jakimś ruchem pielgrzymkowym - mówił kierownik prac nad portalem "Wirtualna Nubia".

Jak podkreślił dr Artur Obłuski, jednym z powodów stworzenia portalu była mikroskopijna turystyka w Sudanie. - Stanowisko Stara Dongola odwiedza około 2 tys. turystów rocznie. W porównaniu z Egiptem czy Włochami to jest niewiele, natomiast w ostatnich dwóch latach Sudan przeszedł duże zmiany polityczne, zdemokratyzował się, więc mamy duże nadzieje, że uda się przyciągnąć turystów - opowiadał archeolog.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: dr Artur Obłuski (Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, kierownik prac nad portalem "Wirtualna Nubia")

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Jak odnaleziono zaginione polskie miasto

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 13:46
W "Kwadransie bez muzyki" opowiadaliśmy o Nieszawie, bogatym XV-wiecznym mieście, które, choć zostało zniszczone, przetrwało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostrów Lednicki: odnaleziono średniowieczny instrument muzyczny

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 08:03
- Fragment niewielkiego instrumentu strunowego - najprawdopodobniej rebeka - odkryli archeolodzy na Ostrowie Lednickim, w jednej z siedzib pierwszych polskich władców. Podobnych średniowiecznych zabytków z terenów Polski znanych jest zaledwie dziesięć - zauważają naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Mariusz Drzewiecki: Soba to niesamowite stanowisko archeologiczne

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 17:06
- Na tych terenach praktycznie wszędzie, gdzie zacznie się prowadzić badania, można spodziewać się rewelacyjnych wyników - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" szef projektu badawczego polegającego na prowadzeniu wykopalisk w sudańskiej Sobie, stolicy średniowiecznego nubijskiego królestwa Alwy.
rozwiń zwiń