Krakowski Salon Muzyczny, czyli dialog sztuk

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 08:00
- Salony muzyczne w Krakowie w XIX wieku pełniły rolę kulturotwórczą, ale spotkania artystów miały też walor integracyjny. Ideę festiwalu zbudowaliśmy na historii specyficznej przyjaźni pomiędzy Janem Matejką a Władysławem Żeleńskim - opowiadał gość audycji Grzegorz Mania, prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów, organizator unikatowego festiwalu Krakowski Salon Muzyczny.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
10:50 _PR2_AAC 2020_09_14-16-28-55.mp3 Rozmowa z Grzegorzem Manią o Krakowskim Salonie Muzycznym (Wybieram Dwójkę)

 

 - Matejko i Żeleński to dwaj krakowscy artyści, którzy takie salony tworzyli. Jan Matejko był wychowywany przez ojca na muzyka, toteż Żeleński przegrywał mu swoje utwory. Planując festiwal, nawiązywaliśmy więc do klimatu artystycznego spotkania, intelektualnej dyskusji o sztuce, oprawionej muzyką. Chcieliśmy tym festiwalem ideę dialogu przywrócić, przypomnieć, odtworzyć - opowiadał o programie festiwalu i jego artystycznym profilu Grzegorz Mania.

- Chcieliśmy pokazać, że muzyka klasyczna nie jest sztywna. Bywała w domach prywatnych w XIX wieku, mogłaby wrócić. Chcieliśmy choć w kilku większych mieszkaniach zorganizować koncerty. W tym roku się nie udało, ale nie porzucamy tej idei - zapewnił.

Wszystkie tegoroczne koncerty odbędą się w Domu Jana Matejki. Festiwal będzie trwał od 10 do 29 września, a jego głównym celem jest popularyzacja twórczości kameralnej, w tym dzieł kompozytorów polskich, nie tylko XIX-wiecznych, lecz także współczesnych. 

Patronem medialnym Krakowskiego Salonu Muzycznego jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Audycja: "Wybieram Dwójkę" 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Grzegorz Mania (prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów)

Data emisji: 14.09.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Łukasz Borowicz: ten Czeriepnin to fenomenalna partytura

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 12:44
- Najważniejsze jest dla mnie, żeby muzyka, którą się przedstawia i sposób, w jaki się ją przedstawia, miały sens - mówił w "Poranku Dwójki" maestro Łukasz Borowicz, który kolejny raz został doceniony przez francuski magazyn muzyczny "Diapason".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lang Lang w alei sław

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:48
Najnowsza płyta Lang Langa zawiera dwa nagrania wykonań pomnikowego dzieła J.S. Bacha - "Wariacji goldbergowskich". - Wielu pianistów, gdy myśli o Bachu odczuwa pewien rodzaj respektu. W powszechnym myśleniu o brzmieniu muzyki Bacha jest coś kwadratowego. Warto pozwolić sobie na więcej swobody - mówił znakomity chiński pianista.
rozwiń zwiń