X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Karaimi w Warszawie. Nie tylko kupcy tytoniowi

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 18:33
- Do przygotowania tej mapy wykorzystaliśmy najnowsze badania. To są głównie kwerendy biblioteczne, ale też archiwalne, które poszerzają naszą wiedzę o obecności Karaimów w Warszawie, w szczególności przed I wojną światową - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Adam Dubiński z fundacji Karaimskie Dziedzictwo.
Wirtualna mapa przygotowana przez fundację Karaimskie Dziedzictw
Wirtualna mapa przygotowana przez fundację Karaimskie DziedzictwFoto: materiały prom.

Posłuchaj
11:56 Wybieram Dwójkę 10.09.2020 dubiński.mp3 Karaimi w Warszawie. Wirtualna mapa (Wybieram Dwójkę)

Henryków - dom główny od strony ulicy.jpg
Modlińska 257. Warszawska tożsamość w pigułce

W czasach Witolda Karaimi osiedlili się w Trokach i wzdłuż granicy ówczesnego Księstwa Litewskiego. Byli także członkami osobistej ochrony władcy. W połowie XIX wieku zaczęli osiedlać się w Warszawie. Właśnie powstała wirtualna mapa miejsc związanych z ich obecnością w stolicy.

- Karaimi przybywali tutaj jako kupcy tytoniowi, ale okazuje się, że nie tylko. Odkrywamy to właśnie dzięki tym ostatnim badaniom. Mieszkając w Warszawie, uczestniczyli w życiu miasta. Ogłaszali się, jak np. pani Babadżan, która początkowo była kosmetyczką, a potem - jak wynika z ogłoszeń - stała się akuszerką. Nowością też jest dla nas, że Karaimi byli aktywni nie tylko w branży tytoniowej, ale również spożywczej. Jest wiele ogłoszeń panów Fuki i Pryka, którzy handlowali tureckimi łakociami - opowiadał Adam Dubiński.

Gość audycji zachęcał do korzystania z wirtualnej mapy, która jest dostępna na stronie internetowej fundacji Karaimskie Dziedzictwo. - Ma ona taką funkcjonalność, że jest suwak, którym możemy przesuwać i przenika się współczesna mapa Warszawy z mapą z 1915 roku - tłumaczył.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Adam Dubiński (fundacja Karaimskie Dziedzictwo)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

"Najlepsze miasto świata". Grzegorz Piątek: ten tytuł jest w lekkim cudzysłowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 18:02
- Tytuł jest wzięty z jednego z tekstów z epoki. Dobrze pokazuje on rozmiar ambicji, entuzjazm i optymizm towarzyszący pierwszym latom odbudowy Warszawy i te obietnice wykreowania miasta na pewno lepszego niż przed wojną, a kto wie – może i najlepszego na świecie - mówił w "Wybieram Dwójkę" autor książki "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników" w Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 15:15
"Pracownia Mieczników" to zakład brązowniczo-grawerski warszawskiej rodziny rzemieślników. Jego 74-letnia historia zbiega się z losami Warszawy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Warszawy zaprasza po przerwie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 18:40
- Wszystkie nadzwyczajne zjawiska, które występują w Warszawie, są tematem naszej opowieści, a pandemia, to jest jakiś bardzo charakterystyczny punkt w historii miasta - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń