NRD patrzy na Solidarność

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 18:38
Andrzej Koliński z Instytutu Polskiego w Düsseldorfie opowiadał w audycji o wystawie "Uczcie się polskiego - Solidarność, NRD i Stasi".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Grand Warszawski

Posłuchaj
07:25 [ PR2]PR2 (mp3) 31 sierpień 2020 16_33_14.mp3 Rozmowa o wystawie "Uczcie się polskiego - Solidarność, NRD i Stasi" (Wybieram Dwójkę)

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg

Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

40 lat temu, na przełomie sierpnia i września 1980 roku, powstała w Polsce „Solidarność”, pierwszy niekomunistyczny związek zawodowy oraz szeroki ruch społeczny w byłym bloku wschodnim.

Rewolucyjne i pokojowe wydarzenia były uważnie obserwowane również u najbliższych sąsiadów Polski. Z tej okazji Instytut Polski w Düsseldorfie zorganizował wystawę "Uczcie się polskiego - Solidarność, NRD i Stasi" w parlamencie krajowym NRW w Düsseldorfie. Wystawa prezentuje, na podstawie dokumentów Stasi, w jaki sposób tajna policja NRD prześladowała postawy propolskie i starała się zapobiegać solidarności z "Solidarnością".

Gościem "Wybieram Dwójkę", o godz. 16.30, był Andrzej Koliński z Instytutu Polskiego w Düsseldorfie.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Koliński (Instytut Polski w Düsseldorfie)

Data emisji: 1.09.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Prof. Jerzy Eisler: wszyscy widzieli w "Solidarności" coś pozytywnego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 17:48
- Dla lewicy był to wielki antytotalitarny ruch społeczny, dla prawicy była to konserwatywna rewolucja dokonywana pod parasolem Kościoła katolickiego – mówił prof. Jerzy Eisler, zwracając uwagę na eklektyczny i jednoczący charakter "Solidarności".
rozwiń zwiń