"Prince Polonia". Max Cegielski: ta książka daje Szczecinowi głos

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 17:00
- "Prince Polonia" jest książką o zapomnianych korzeniach polskiej transformacji. Jest też głosem tych, którzy go stracili: pojawiają się m.in. wspomnienia matki głównego bohatera, która opowiada o początkach Szczecina. To nie tylko opowieść o przemycie, ale też o wielu różnych obliczach tego miasta - mówił w Dwójce pisarz, dziennikarz i podróżnik o swojej najnowszej powieści.
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
11:49 _PR2_AAC 2020_08_25-16-31-18.mp3 Max Cegielski o swojej książce "Prince Polonia" (Wybieram Dwójkę)

wczasy prl plaża pap 1200.jpg
Wczasy w PRL – zorganizowany wyjazd o smaku paprykarza

"Prince Polonia" to opowieść o ostatniej dekadzie PRL-u, kiedy pojawia się nowe pokolenie. Ich autorytetami nie są ludzie "Solidarności", lecz gwiazdy popkultury. Polityka nie jest najważniejsza, tylko zakładanie własnego zespołu, utwory z listy przebojów i koncert włoskiej gwiazdy Sabriny w Sopocie.

- Narracja medialna i historyczna, niezależnie od tego, która strona polityczna ją konstruuje, to raczej opowieść inteligencji. Ale w latach 80. było mnóstwo Polaków, których nie interesowała "Solidarność" i upadek komunizmu, a bardziej oddolne robienie tego, co się chce. A ludzie chcieli tego, o czym śpiewała Sabrina: Looking for the good time. I trudno im mieć to za złe. Ten boom, który nastąpił w okolicach 1989, miał swoje korzenie dużo wcześniej. Ten system kruszał od początku, a jak piszą socjolodzy, w latach 80. społeczeństwo polskie bardzo się zmieniło i to widać właśnie w "Prince Polonia" - opowiadał autor książki.

Czytaj też:

Powieść Maxa Cegielskiego to również historia drobnego handlu i przemytu, które pojawiły się na mapie obozu socjalistycznego. Pisarz zdradził, że przygotowując się do pisania wykonał ogromny reporterski research. - Rozmawiałem z wieloma szczecinianami, którzy w latach 80. zaczęli drobny handel: najpierw z NRD, potem Berlinem Zachodnim, Budapesztem. Ci, którzy mieli więcej energii – Stambuł, a najodważniejsi przesunęli się w tym szlaku handlowym aż do Indii. A więc książka jest oparta na rozmowach z osobami, którym przydarzyły się dokładnie takie rzeczy, jak moim bohaterom. Odwołałem się też do melancholii za swoim okresem dojrzewania, pierwszych miłości, koncertów punkowych, na które chodziłem ze starszym kuzynem, zatem moich osobistych wspomnień też jest sporo - wyznał pisarz.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Max Cegielski (dziennikarz, pisarz, podróżnik, autor książki "Prince Polonia")

Data emisji: 25.08.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Dramaty Zofii Posmysz" - kobiety niezwykłej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 21:00
Zofia Posmysz to wielka dama polskiej literatury. Wszyscy znamy jej "Pasażerkę" (także w wersji filmowej), ale także inne jej powieści. Ale Zofia Posmysz to także autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych. Znalazły się one w opublikowanym niedawno tomie zatytułowanym "Czy to temat".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Książki zbójeckie" Wojciecha Karpińskiego, czyli jak przemienia nas literatura

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:03
–  Książki zbójeckie u Adama Mickiewicza to te, które zmieniają nas i całe nasze życie, sprawiają, że z jednej postaci możemy się przeistoczyć w drugą – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń