Muzeum Warszawy. Historia Bitwy Warszawskiej opowiedziana za pomocą przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 17:16
- Ta wycieczka przez historię, dzięki tej prezentacji i wyborowi odpowiednich artefaktów, spowodowała, że można prześledzić tę bitwę pod innym kątem. Nie tylko militarnym, ale również tym społecznym. Dlatego odnajdujemy tam ochotników i sprawy związane z obroną - mówił dr Jacek Macyszyn, kierownik Muzeum Ordynariatu Polowego, będącego oddziałem Muzeum Warszawy.
Plakat
PlakatFoto: Mat. prasowe

bitwa1920.jpg
Bitwa Warszawska - serwis specjalny

W związku z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej Muzeum Warszawy przygotowało wirtualną wystawę. Kuratorzy wybrali 20 obiektów z obszernych muzealnych zbiorów, którym zdecydowali się oddać głos. Dzięki temu słynna bitwa pokazana jest przez pryzmat przedmiotów.

- Mamy odznakę samoobrony oraz dokument, który zaświadcza o tym, że ktoś został powołany w czasie wojny do służby porządkowej. Mamy również kartki żywnościowe, czyli coś bardzo ważnego w tamtym okresie, co było związane z życiem codziennym - wymieniał dr Jacek Macyszyn.

To tylko część obiektów, które można oglądać w ramach wystawy online przygotowanej przez Muzeum Warszawy.

1920. Bitwa, która ocaliła Europę. Unikatowy album Polskiego Radia >>>>

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: dr Jacek Macyszyn (kierownik Muzeum Ordynariatu Polowego, oddziału Muzeum Warszawy)

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 16.00 

Czytaj także

Józef Haller. Żołnierz, który się nie poddawał

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 05:45
Józef Haller zerwał z Austro-Węgrami na wieść o niekorzystnych dla Polski postanowieniach, czym zdobył serca Polaków. Po odzyskaniu niepodległości odsunął na bok osobiste ambicje i dla dobra kraju postanowił służyć pod rozkazami swojego konkurenta Józefa Piłsudskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różne mundury - ten sam cel. W Bitwie Warszawskiej walczyli Polacy z różnych stron świata

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 05:50
Wojsko Polskie odradzało się z wielkim trudem i wielkim entuzjazmem. Podczas wojny z bolszewikami tworzyło barwną mozaikę ludzi, którzy pochodzili ze wszystkich stron świata, nosili różne mundury, ale mieli ten sam cel - obronę niepodległości ojczyzny. Wszyscy pełnili służbę pod znakiem orła białego lub biało-czerwonej kokardy narodowej.
rozwiń zwiń