Serwis specjalny o Bitwie Warszawskiej. "Interaktywna podróż do roku 1920"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 17:00
- To wielki, interesujący, multimedialny przewodnik po wydarzeniach sprzed stu lat. Chcieliśmy, żeby nasz użytkownik, użytkownik internetowy, otrzymał maksimum wiedzy podanej w jak najprzyjemniejszy sposób - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski z portalu polskieradio.pl o serwisie Polskiego Radia poświęconym Bitwie Warszawskiej.
1920  Bitwa Warszawska. Serwis specjalny Polskiego Radia
1920 – Bitwa Warszawska. Serwis specjalny Polskiego RadiaFoto: Polskie Radio

Posłuchaj
11:27 _PR2_AAC 2020_08_14-16-29-19.mp3 Bartłomiej Makowski o serwisie specjalnym, poświęconym Bitwie Warszawskiej (Wybieram Dwójkę)

bitwa1920.jpg
Bitwa Warszawska - serwis specjalny

Serwis specjalny bitwa1920.gov.pl to nowoczesny portal, poświęcony Bitwie Warszawskiej, powstały przy współpracy biura programu Niepodległa oraz zespołu portalu polskieradio.pl. - To multimedialna, interaktywna podróż do tamtych czasów, która powinna każdemu, kto nawet nie zna historii, przybliżyć zarówno głównych bohaterów, jak i wątki związane z tymi wydarzeniami - mówił gość audycji.

- Budowa tego serwisu jest szkatułkowa. Chodziło nam o to, żeby ktoś, kto nie interesuje się historią, mógł przebrnąć przez te wydarzenia w 10-15 minut. Ale jeżeli jest zainteresowany, może tam wsiąknąć nawet na cały dzień - opowiadał Bartłomiej Makowski. Dodał też, że strona skierowana jest nie tylko do użytkowników polskich, ale też do osób z zagranicy. - Nie sposób opowiedzieć o tej wojnie ludziom, którzy mieszkają na Zachodzie,  bez wyjaśnienia im, skąd to się wzięło. Dlatego pokazaliśmy to przez pryzmat I wojny światowej, bo właśnie w tym momencie historycznym rozpoczynają się wydarzenia rzutujące na rok 1920 - wyjaśnił.

Czytaj też:


Polskie Radio Bitwa Warszawska1200x660.jpg
"1920. Bitwa, która ocaliła Europę" - album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Jak podkreślił gość audycji, serwis skierowany jest do odbiorców w każdym wieku, dlatego pojawiają się elementy m.in. wymagające interakcji ze strony użytkownika. - Są nie tylko bogate materiały wideo, które pozyskaliśmy z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, ale też z archiwów zagranicznych: amerykańskich, holenderskich. Dotarcie do młodego odbiorcy to nie jest jedynie kwestia pokazania mu czegoś, więc angażujemy go, pokazując np. koncepcję federacyjną Józefa Piłsudskiego przez zaproponowanie gry, w której może wejść w interakcję z Piłsudskim i samemu wybrać te państwa, które miałyby się zawrzeć w tej koncepcji.

Zdaniem Bartłomieja Makowskiego, interesującym wątkiem, szczególnie dla słuchaczy Dwójki, będzie sekcja dotycząca artystów. - Nie należy zapominać o tym, że było wielu artystów, którzy wnieśli duży wkład w mobilizację społeczeństwa i również się w tej wojnie zasłużyli - opowiadał.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla 

Gość: Bartłomiej Makowski (portal polskieradio.pl)

Data emisji: 14.08.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

"Dali świadectwo odwagi". Odsłonięto tablicę upamiętniającą ochotników walczących w 1920 r.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 17:00
W Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą udział członków Stowarzyszenia Techników i mieszkańców stolicy w szeregach Armii Ochotniczej 1920 r. Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej jako element obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki" - Bitwa pod Ossowem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 22:10
Nazywana jest małą Bitwą Warszawską. Jest pierwszą bitwą, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę. Bitwa pod Ossowem 13-14 sierpnia 1920 roku. Ossów, niewielka miejscowość  oddalona od centrum Warszawy o 22 kilometry, bez przerwy przechodziła z rąk do rąk. Bolszewickie natarcia, polskie kontrataki i walki wewnątrz wioski.
rozwiń zwiń