Wrocławski Teatr ZAR w internecie. "To prezentacja naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 16:30
- To miejsce właściwe nie dla całej naszej pracy, ale dla pewnego jej aspektu. Okazało się, że dzięki temu medium ZAR.net może istnieć i to nie jest tylko nazwa domeny, ale nazwa pewnego przedsięwzięcia - mówił w Dwójce szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret, który opowiadał o Teatrze ZAR w wersji online.
Plakat projektu
Plakat projektuFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
09:12 _PR2_AAC 2020_08_05-16-14-27.mp3 Szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret o Teatrze ZAR w wersji online (Wybieram Dwójkę)

Działający we Wrocławiu teatr ZAR od lipca ma nową internetową domenę. Głównym celem powstania tej strony była chęć zaprezentowania historii teatralnych poszukiwań i podsumowania działań, które doprowadziły zespół artystów do chwili obecnej: od rozpoczętych w latach 90. podróży po Gruzji, aż po znakomity spektakl Anhelli. Skowyt

- 21 lat temu, kiedy ZAR jako nazwa, czy nawet myśl o założeniu teatru, nie istniał, nasze wyprawy miały aspekt antropologiczny i kulturowy. Byliśmy tuż po studiach i chcieliśmy to, czego doświadczyliśmy m.in. w teatrze w Gardzienicach, usadowić w sobie. I to właśnie Gruzja stała się dla nas najważniejszym czynnikiem naszej pracy, ponieważ dostarczyła nam doświadczeń i materiałów - opowiadał Jarosław Fret.

Czytaj też:

Jak podkreślił szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, stworzenie domeny internetowej pozwala teatrowi nie tylko uporządkować swoją pracę, ale także podzielić się nią z widzami. - Nigdy nie otwieraliśmy naszego archiwum, więc na początek postawiliśmy sobie zadanie zbudowania kilkunastu programów, w których przejdziemy przez naszą historię, dotkniemy naszej pracy i zaprezentujemy nagranie spektaklu Anhelli. Skowyt jako pewnego rodzaju podsumowanie.

- Nagrania są bardzo dalekie od tego, w co wierzymy, że jest istotą teatru, ale dzielimy się nimi, ponieważ w ten sposób stawiamy na pewien proces zgłębiania tradycji Teatru Laboratorium. Powstawanie materiału teatralnego jest samo w sobie nie tylko pasjonujące, ale niezwykle wartościowe i tym też jest ZAR.net.

Multimedialny serial sfinansowano dzięki programowi Kultura w sieci.

***

Rozmawiał: Grzegorz Chojnowski

Gość: Jarosław Fret (szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego)

Data emisji: 5.08.2020

Godzina emisji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

Zobacz więcej na temat: Jerzy Grotowski Dwójka
Czytaj także

Magia i pęknięcia. 20. rocznica śmierci Grotowskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:00
- To jest dość niesamowite, że niepozorny, dziwny człowiek z brodą potrafił mówić w taki sposób, że zapalały się świeczki w oczach - opowiadał w 2015 roku w Dwójce teatrolog Dariusz Kosiński. Z okazji 20. rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego przypominamy radiowe nagrania poświęcone temu znakomitemu twórcy. Wśród archiwaliów: wypowiedź samego mistrza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Grotowski - reformator teatru

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2023 05:40
14 stycznia 1999 roku zmarł Jerzy Grotowski, reżyser, teoretyk i reformator teatru, pedagog. Twórca eksperymentalnego Teatru Laboratorium we Wrocławiu, który zyskał światową sławę.
rozwiń zwiń