Adam Woronowicz: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to arcydzieło prozy

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:00
- Miron Białoszewski to w sobie nosił przez tyle lat. Jak sam powiedział, Powstanie, to było najważniejsze wydarzenie w jego życiu, zamurowane, które musiało się w pewnym momencie wyrazić. I po 20 latach od zakończenia wydarzeń związanych z Powstaniem on to przelał - mówił w Dwójce aktor i autor spektaklu teatralnego na podstawie pamiętnika polskiego poety Mirona Białoszewskiego.
Adam Woronowicz
Adam WoronowiczFoto: PR/Wojciech Kusiński

Posłuchaj
10:34 _PR2_AAC 2020_07_31-16-32-23.mp3 Adam Woronowicz o spektaklu "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" na podstawie książki Mirona Białoszewskiego (Wybieram Dwójkę)

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Spektakl "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to monodram na podstawie pamiętników Mirona Białoszewskiego, wyreżyserowany przez Adama Woronowicza z okazji 76. rocznicy wybuchu zrywu. Jak podkreślił aktor, nie jest to jego pierwsza realizacja pamiętnika poety. - Ten tekst we mnie siedzi. Białoszewski opowiadał ileś razy ludziom o Powstaniu, o tych fragmentach, które pamiętał. Zaczął je spisywać, aż wreszcie zawarł w szczególnej formie opowiadania, jaką jest pamiętnik. Tak jakby opowiadał komuś, bardziej lub mniej dramatycznie. Moim zdaniem to jest nieprzetłumaczalne na żaden język, bo ta forma podnosi dzieło piętro wyżej. Jest rozpoznawalny tylko dla nas - mówił.

- Po latach wracam do pamiętnika, a w tym szczególnym czasie wracam też do tych wydarzeń, które miały miejsce w sierpniu i wrześniu 1944 roku w Warszawie. Jest tam wiele fantastycznych zdań, jak choćby to, kiedy Miron wychodzi z pustym wiadrem, szukając wody na Starówce. I patrząc m.in. na zwaloną Kolumnę Zygmunta, mówi "nie uchronili nas nasi królowie, ani my nie uchroniliśmy naszych królów, wszystkiego, co po nich". W jednym zdaniu zawiera się absolutnie wszystko. Ta Warszawa, która patrzy na nas z czarno-białych fotografii i filmów, odeszła bezpowrotnie. To taki moment szczególny, czas apokalipsy tego czasu, tego miasta - opowiadał Adam Woronowicz.

Jak podkreślił gość audycji, "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" jest ważnym dokumentem historii Warszawy. Opisuje w niej nie tylko walki, ale również kłótnie między powstańcami, obchody święta 15 sierpnia, a także wydarzenia poprzedzające wybuch zrywu, jak chociażby Wielkanoc 1943 roku. - Białoszewski nie próbuje oceniać. Jest czuły i delikatny w tych wspomnieniach, a raczej w tym żegnaniu miasta, które umiera na jego oczach - mówił Adam Woronowicz.

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniach 1-3 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek 

Gość: Adam Woronowicz (aktor)

Data emisji: 31.07.2020

Godzina emisji: 16.30