Dariusz Łukaszewski: Wilno to miasto, któremu się ufa

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 19:16
- Ufać miastu to znaczy mieć pewną świadomość, że tkanka miejsca, tkanka ludzka, tkanka cywilizacyjna jest złożona z wielu różnych elementów, z wielu mniejszych lub większych depozytów, po które możemy sięgnąć, ale nie musimy. I chyba nie przypadkiem powolutku uczymy się w naszej cywilizacji ufać przyrodzie, ale także na szczęście co pewien czas mamy odwagę zaufać miastu - mówił współautor książki "Miasto / Miestas".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. promocyjne/Shutterstock/ranimiro

Posłuchaj
11:45 Wybieram Dwójkę 30.07.2020 łukaszewski.mp3 "Miasto / Miestas". Opowieść o wielokulturowym Wilnie (Wybieram Dwójkę)

cmentarz wilno 1200.jpg
Spacer po wileńskich nekropoliach

Jest to zbiór tekstów prozatorskich, poezji haiku oraz fotografii poświęconych różnorodności kulturalnej Wilna. Dla Dariusza Łukaszewskiego stolica Litwy to miasto bardzo bliskie.

- Wilno ma bardzo wiele różnych tajemnic, i architektonicznych, ale także tych duchowych. Jest to miasto, które wydaje mi się, ma bardzo silne przesłanie na każdy czas, ale na czas trudny szczególnie. Zostało ono utkane rzeczywiście z tak wielu wątków, tak wielu nazw, tak wielu kultur, tak wielu bogów, że staje się nagle, dla ludzi z nim niezwiązanych, wielkim depozytem szczególnej prawdy o tym, że świat jest piękny i różnorodny - podkreślał Dariusz Łukaszewski.

Gość Dwójki jest wójtem gminy Kadzidło leżącej na pograniczu Kurpiów i Mazowsza. W audycji tłumaczył, w jakim sensie Wilno jest dla niego rodzajem przeniesienia.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek 

Gość: Dariusz Łukaszewski (współautor książki "Miasto / Miestas")

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 16.30


Zobacz więcej na temat: Wilno Dwójka Bartosz Panek
Czytaj także

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 09:00
Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.
rozwiń zwiń