Anna Łazar: projekt "Stół kobiet" odnosi się do historii domu Nałkowskich

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 17:42
- W Domu nad Łąkami w Wołominie mieszkali Wacław, Zofia, Hanna i Anna Nałkowscy. Był to dom związany z tradycją polskiej postępowej inteligencji, która miała bardzo dużo etycznego zapału do tego, żeby przeciwdziałać nierównościom i wykluczeniom, a także żeby pod koniec XIX wieku mówić o prawach kobiet - mówiła kuratorka artystyczno-historycznego przedsięwzięcia "Stół kobiet".
Plansza promocyjna projektu Stół kobiet
Plansza promocyjna projektu "Stół kobiet"Foto: materiały prom.

Posłuchaj
12:51 Wybieram Dwójkę 16.07.2020 stół kobiet.mp3 Anna Baumgart i Anna Łazar o projekcie "Stół kobiet" zrealizowanym w Muzeum Nałkowskich w Wołominie (Wybieram Dwójkę)

Iwaszkiewicz Maria1200.jpg
Maria Iwaszkiewicz. "Portrety" z najlepszej strony

"Ten dom, ulica, podwórze - ja cała się z tego składam" - fragment wypowiedzi Elżbiety, bohaterki "Granicy" Zofii Nałkowskiej, jest główną ideą projektu "Ja cała się z tego składam", realizowanego od czerwca do października br. przez Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich "Dom nad Łąkami" w Wołominie.

"Stół kobiet" to wydarzenie kulturalne realizowane we współpracy z artystką wizualną Anną Baumgart oraz kuratorką Anną Łazar, poświęcone mieszkankom Wołomina.

- Zgłosiło się i zgodziło wziąć udział w naszym projekcie bardzo dużo kobiet, ponad 50. Były to kobiety, które znałyśmy my, kobiety, które zostały zaproszone przez Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich oraz przez inne uczestniczki. Kilka pań odmówiło, nie będąc pewnymi swoich kompetencji publicznych. Namawiałyśmy ile się dało, ale niektórych nie dało się przekonać. Myślę, że to też jest sprawa do wygrania. Im więcej kobiety będą czuły swojej mocy i prawa do przebywania w przestrzeni publicznej i mówienia o swoich historiach, tym mniej kobiet będzie odmawiać udziału w różnych publicznych inicjatywach - tłumaczyła Anna Łazar.

Czytaj także:

"Stół kobiet" będzie to internetowy performance skupiający się na rozmowach z okolicznymi mieszkankami i mieszkańcami, którzy zostali poproszeni o opowiedzenie przed kamerą o trzech kobietach ważnych w ich życiu: o kobiecie bliskiej; o kobiecie, z którą łączyła ich wspólna praca lub inny sposób funkcjonowania poza kręgiem rodzinnym; i o kobiecie, której nie trzeba znać osobiście  - pisarce, dziennikarce, działaczce społecznej czy samorządowej lub nawet postaci literackiej. Wypowiedzi zostały już zarejestrowane, a efekt końcowy będzie  powszechnie dostępny w aplikacji zaprojektowanej specjalnie dla projektu.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: Anna Baumgart (artystka wizualna, autorka performance'u "Stół kobiet"), Anna Łazar (kuratorka)

Data emisji: 16.07.2020

Godzina emisji: 16.30

materiały prom./pg

Czytaj także

"Herito" o Europie Środkowej z kobiecej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:42
- Myślą, która nam przyświecała przy tworzeniu tego numeru, było to, żeby opowiedzieć o kobietach z różnych powodów zapomnianych, wymazanych albo niedostatecznie pamiętanych czy docenianych - podkreślał Bartosz Sadulski, opowiadając o nowym numerze kwartalnika "Herito".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarema Piekutowski: nie przywykliśmy płacić za kulturę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 18:00
- Buduje się przepiękne budynki, które mają kulturze służyć, ale to nie jest istota. To są ludzie, którzy tę kulturę tworzą, środowiska i treść. Mamy infrastrukturę i problem z bieżącym finansowaniem działalności kultury - mówił w Programie 2 Polskiego Radia socjolog i publicysta Jarema Piekutowski.
rozwiń zwiń