Komiks o Powstaniu Warszawskim. "Cywile i koszmar wojny"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 16:00
- Miałem to szczęście, że trafiłem na scenarzystów, którzy w fantastyczny sposób przełożyli to, co im zagrało w sercach - podkreślał w Dwójce Ernesto Gonzales, opowiadając o swoim komiksowym albumie "Nim wstanie dzień" związanym z tematyką Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Ernesto Gonzales o swoim komiksowym albumie "Nim wstanie dzień" (Wybieram Dwójkę)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. promocyjne

"Nim wstanie dzień" to debiutancki zbiór rysownika i miłośnika komiksów Ernesto Gonzalesa. Autorami scenariuszy są Grzegorz Janusz, Marika, Tomasz Pastuszka oraz Rafał Skarżycki.

- Są tu historie absolutnie realistyczne, ale jest też totalna fantazja. Każda z tych historii jednak potrafi poruszyć, dać do myślenia, że wojna nie jest fajną zabawą, a dramatem. Po prostu – mówił Ernesto Gonzales.

Jedna z zawartych w antologii "Nim wstanie dzień" opowieści nosi tytuł "Idziemy w noc" i powstała w oparciu o teledysk Mariki oraz zespołu Maleo Reggae. - Uznaliśmy z Mariką, że trzeba tu polecieć w jakąś totalną fantazję  - opowiadał Ernesto Gonzales o tym wątku "młodych ludzi, którzy wychodzą na imprezę i trafiają w koszmar wojny".

Muzeum Powstania Warszawskiego/Marika & Maleo Reggae Rockers - Idziemy w noc | "Morowe Panny"

Jak tłumaczył autor "Nim wstanie dzień", książka ta przeznaczona jest przede wszystkim dla młodzieży i dorosłych. - Dziecko może to przeczytać, warto jednak, żeby dorosły w tym towarzyszył, bo jest tu kilka scen bardzo poruszających, ciężkich. Ale nie chodziło o epatowanie nadmierną brutalnością. To ma zmuszać do refleksji.

Powstanie Warszawskie. Serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której również m.in. podejściu instytucji muzealnych do komiksów o tematyce historycznej. Warto dodać, że wśród zawartych w antologii opowieści są także prace nagrodzone w konkursie na komiks organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Ernesto Gonzales (rysownik)

Data emisji: 5.06.2020

Godzina emisji: 17.20

Czytaj także

"Kapitan Żbik". Z kart komiksu na deski Teatru Syrena

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 08:26
- "Kapitan Żbik" był dydaktyczny w kierunku, w jakim życzyła sobie władza. Pamiętajmy, że nie pojawiły się tam interwencje Milicji Obywatelskiej dotyczące Radomia w 1976 roku czy Wybrzeża w 1970 roku. Wszyscy jednak zgodzimy się chyba z tym, że te komiksy były częścią naszego życia. Warto się jej przyglądać - mówił w "Poranku Dwójki" Wojciech Kościelniak, reżyser spektaklu "Kapitan Żbik i żółty saturator".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Brzemię zwycięstwa". Robert Kostro: II wojna światowa jest niezamkniętym rozdziałem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 09:55
- Zależało nam, by pokazać różne punkty widzenia i różne głosy we współczesnej historiografii, które mówią o II wojnie światowej i jej dzisiejszych skutkach. Dlatego zaprosiliśmy wybitnych historyków z różnych państw europejskich - mówił dyrektor Muzeum Historii Polski o konferencji "Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia".
rozwiń zwiń