Nauczyciele o kształceniu zdalnym: to edukacja podtrzymująca

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 14:01
- Trudno jest przekazać wiedzę w ten sposób. Można ją odświeżyć, podtrzymać, można zająć dzieciom czas - mówił w programie "Wybieram Dwójkę" dr Alek Tarkowski, prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe, która opublikowała niedawno raport "Edukacja zdalna w czasie pandemii".
Audio
  • Dr Alek Tarkowski raporcie "Edukacja zdalna w czasie pandemii" (Wybieram Dwójkę)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

Badanie opracowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację Szkoła z Klasą powstało, by dowiedzieć się z jakimi problemami mierzą się nauczyciele w czasie edukacji zdalnej. 

- Skala wyzwań jest duża - ocenił socjolog. - Nauczyciele mieli przed pandemią mało doświadczenia z edukacją zdalną, a jeśli już, to raczej byli tymi, którzy się uczyli na różnego rodzaju webinarach. Praktycznie rzecz biorąc, nie mieli doświadczenia z edukacją uczniów w ten sposób - zaznaczył.

Przestawienie się na zdalne nauczanie wymagało natychmiastowego zaopatrzenia się w sprzęt i wystarczająco szybką sieć internetową, co na niektórych obszarach wiejskich stanowi poważny problem. - Jest mnóstwo wyzwań technicznych związanych z dostępem, ze sprzętem zarówno po stronie nauczyciela, jak i po stronie uczniów - mówił gość programu. 

Dla części pedagogów pomocą było wcześniejsze stosowanie nowych technologii. - Bardzo wiele zależy od tego, czy dana szkoła używała już jakichś narzędzi, tym najpopularniejszym jest dziennik elektroniczny, który okazał się siecią zabezpieczającą nas wszystkich. Część szkół poradziła sobie z wdrożeniem telekonferencji, część nie - przyznał dr Alek Tarkowski. - Jednak jest to historia o wielkim sukcesie tych nauczycieli, którzy jakoś sobie radzą w tej sytuacji - dodał.

W badaniu udział wzięło prawie 1000 nauczycielek i nauczycieli ze szkół podstawowych z całej Polski. - Wszystko wskazuje na to, że w tym trudnym momencie bardzo wielu z nich wykonało naprawdę heroiczną pracę nabycia nowych umiejętności - zaznaczył prezes Fundacji Centrum Cyfrowe. -W badaniach podkreślają, że wartość edukacyjna telekonferencji jest niewielka. Część nauczycieli przyznaje, że dzięki tej sytuacji szybko się "scyfryzowali".

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: dr Alek Tarkowski (prezes Zarządu Fundacji Centrum Cyfrowe)

Data emisji: 5.05.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Minister edukacji: nie widzę powodu, by uczniowie musieli siedzieć w maseczkach podczas egzaminu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 15:55
 - Przygotowujemy w tej chwili szczegółowy harmonogram i sposób organizacji egzaminów. Niedługo wyjdą odpowiednie rozporządzenia i zarządzenia dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Detektyw Śladek". Poznajemy najpiękniejsze parki Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 19:48
Niestrudzony Detektyw Polskiego Radia Dzieciom, Maurycy Śladek przemierzył parki Warszawy. Odwiedził m.in. Park Skaryszewski i Pole Mokotowskie w poszukiwaniu lekarstwa na alergie. Nie było to łatwe wyzwanie. Czy mu się udało?
rozwiń zwiń