Zostań w domu - Matka Natura odpoczywa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 17:43
- Myśmy się w Europie do tego przyzwyczaili, że zwierzęta uciekają na nasz widok w panice. Jak się pojedzie w inne miejsca, gdzie ta presja jest inna albo krótsza, zwierzęta są w zasięgu ręki - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Karol Zub z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Przyrodnicy o dobrodziejstwach pozostawiania w domach dla natury (Wybieram Dwójkę)
Niedźwiedź brunatny zażywający kąpieli
Niedźwiedź brunatny zażywający kąpieliFoto: shutterstock.com/Ruediger Jahnk

Już kilka tygodni masowo pozostajemy w domach, tymczasem ze swoich kryjówek, także na ulice miast, tłumnie wychodzą zwierzęta. - Przyroda troszeczkę odetchnęła od naszej presji, choćby przez to, że mniej poruszamy się samochodami. Szczególnie wiosną to jest ważne - zaznaczył prof. Karol Zub. - Pod kołami samochodów ginie mniej płazów i gadów, mniej jest także przypadkowych podpaleń. Pomijając to, co się stało w tym roku nad Biebrzą, a było to na pewno celowe podpalenie - stwierdził biolog - to przyroda bardzo mocno odetchnęła. 

3,7 mln turystów odwiedziło Tatrzański Park Narodowy w 2019 roku. Tej wiosny to już zupełnie inne miejsce. - W Tatrach nastała totalna cisza. Z tego bardzo korzysta przyroda - mówił w Dwójce Szymon Ziobrowski, dyrektor parku. - W marcu na pewno dużo spokojniej miały głuszce i cietrzewie, które bardzo często odbywają toki w pobliżu szlaków turystycznych.

Tam, gdzie do tej pory dominowały ślady butów, zaczęły pojawiać się odciski kopyt i łap. - Obserwujemy bardzo dużo tropów w obrębie szlaków turystycznych. To jest ciekawe, jak przyroda szybko zajmuje tę przestrzeń, którą oddaje jej człowiek - stwierdził przyrodnik.

Pracownicy TPN za pomocą kamer nieustannie obserwują faunę w obrębie parku. - Mamy nagrane niedźwiedzie, które spacerują szlakiem w Chochołowskiej czy w Kościeliskiej. Przyroda szybko tę przestrzeń zajęła, ale pewnie szybko się z niej wycofa w momencie kiedy pojawią się ludzie - skonstatował Szymon Ziobrowski.

W rozmowie usłyszeliśmy także Stefana Jakimiuka z WWF Polska.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Materiał przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołk 

Data emisji: 28.04.2020

Godzina emisji: 16.10


Czytaj także

Jemiołuszka. Ptak-podróżnik z punkową filozofią życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 09:26
- Jemiołuszka jest ptakiem, który - zamiast uciekać z Polski - przylatuje do nas na zimę, m.in. w poszukiwaniu jedzenia. - Polska jest dla jemiołuszek takim "ciepłym krajem" - mówi Marcin Siuchno.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaskakujące efekty walki z koronawirusem. We Włoszech pojawiły się niewidziane od dawna zwierzęta

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 12:32
We włoskich miastach, portach i kanałach pojawiły się zwierzęta niewidziane tam od kilkudziesięciu lat. Naukowcy łączą to zjawisko z panującą ciszą i spadkiem zanieczyszczeń. W związku z działaniami podjętymi w ramach walki z pandemią koronawirusa we Włoszech wstrzymało działalność 70 proc. zakładów produkcyjnych, a większość mieszkańców przebywa w domach. 
rozwiń zwiń