Wojna o "czarne złoto" Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 12:26
- Cały Donbas to jest węgiel. Historia Donbasu jest historią węgla, gdyby nie odkryto tam złóż, to nie zaczęliby napływać tam ludzie i nie powstałoby jedno z największych zagłębi przemysłowych w Europie - mówił o okupowanym przez rosyjskich separatystów regionie Michał Potocki, współautor książki "Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu".
Audio
  • Rozmowa o śledztwie wokół handlu węglem z Donbasu (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

W rzeczy samej, dla świata Donbas znaczy węgiel. To właśnie dzięki niemu zbudowano tam miasta i fabryki. Wojna i rosyjska agresja tego nie zmieniły, bo największy skarb Donbasu wciąż idzie w świat. 

Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają mu lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu. W niechlubnym procederze biorą również udział prywatne firmy z Polski - czytamy w opisie książki, która jest efektem trwającego kilka lat dziennikarskiego śledztwa i wielu godzin rozmów z osobami zaangażowanymi w proceder.

- Każdy z naszych informatorów miał inne motywacje. Niektórzy zgłaszali się sami, sami szukali kontaktu z nami. Niektórych trzeba było trochę przekonywać, a niektórzy odmawiali jakichkolwiek ciekawszych czy bardziej pogłębionych informacji. Chyba najciekawszy argument przedstawił nasz rozmówca w Rostowie nad Donem, który stwierdził, że dużo wie na temat tego wszystkiego, co się dzieje w porcie z donieckim węglem, ale gdyby nam opowiedział, to jego kolegom zamknięto by drogę do Europy, bo mogliby narazić się na sankcje - opowiadał o przeprowadzonym śledztwie Michał Potocki.

Gigantyczne środki czerpane ze sprzedaży "czarnego złota" z Doniecka, to zdaniem współautorki książki Karoliny Bacy-Pogorzelskiej temat, o którym bezpieczniej nie mówić. - Wielu naszych rozmówców musieliśmy bardzo mocno anonimizować, żeby żaden trop nie poprowadził w ich kierunku, bo groziłoby im coś więcej niż straty finansowe - zaznaczyła dziennikarka.

Zachęcamy do wysłuchania całości rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska (dziennikarze)

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Blokada Donbasu zagrożeniem dla sektora energetycznego Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:00
– Blokada Donbasu i dostaw węgla z tego regionu to dowód na to, że Ukraina nadal jest zależna od antracytu. Jeżeli nie sprowadzi go z Rosji czy okupowanego Donbasu, to musi dosyć drogo sprowadzić go ze Stanów Zjednoczonych lub RPA – mówił w audycji 7 Dni Wschód Wojciech Jakóbik (BiznesAlert).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie firmy kupują węgiel od rosyjskich separatystów?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 20:47
Węgiel, z terenów okupowanych przez rosyjskich separatystów, jest sprowadzany do Polski. Do takich informacji dotarli dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej". Surowiec pochodzi z obszaru Ługańskiej Republiki Ludowej, a jego importem zajmuje się m.in. zarejestrowana w Katowicach spółka Dencoaltrade. W audycji Świat w Powiększeniu do sprawy odnieśli się Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej".
rozwiń zwiń