"Iluzje" jak sesja terapeutyczna. Agnieszka Glińska o swoim spektaklu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 15:12
Wyreżyserowany w 2011 roku przez Agnieszkę Glińską spektakl na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa udostępnia właśnie serwis Ninateka. – Nic takiego do tej pory nikt z nas nie czytał – wspominała w Dwójce reżyserka pracę nad "Iluzjami".
Audio
  • Agnieszka Glińska o spektaklu "Iluzje" na podstawie tekstu Iwana Wyrypajewa (Wybieram Dwójkę)
Agnieszka Glińska w Dwójce (2013 r.)
Agnieszka Glińska w Dwójce (2013 r.)Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Don Kichote 1200.jpg
"Don Kichote" Cervantesa. Obejrzyj spektakl wideo

- To jest absolutnie niezwykły tekst i zespół, którego udało mi się skompletować, też jest niezwykły – podkreślała Agnieszka Glińska, wymieniając aktorów, których w przedstawieniu możemy zobaczyć. A występują w nim Dorota Landowska, Dominika Ostałowska, Łukasz Lewandowski i Krzysztof Stroiński.

"Iluzje" to rozmowa dwóch małżeństw. Poznajemy cztery perspektywy i bardzo różne spojrzenia na wspólne życie. Ale przekaz tych "małżeńskich historii" nie jest bezpośredni. – Każda z tych postaci ma bohatera, o którym opowiada. Nie opowiadają o sobie, stają się przedstawicielami tych bohaterów, relacjonują pewne zdarzenia – mówiła Agnieszka Glińska. Jak tłumaczyła, jedną z inspiracji przy pracy nad sceniczną adaptacją była "grupowa sesja terapeutyczna". – Opowiadamy jakieś historie, by w zakodowany sposób opowiedzieć coś o sobie. Każdy dotyka problemów, które gdzieś go poruszają, zajmują, a robi to w zawoalowanej formie ubierania tego w jakiegoś innego człowieka. I tym samym każdy próbuje się czegoś o sobie dowiedzieć.


***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzi: Jakub Kukla

Gość: Agnieszka Glińska (reżyserka teatralna)

Data emisji: 15.04.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Paweł Kowalewski: obcowanie ze sztuką żywą jest bezcenne

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 16:05
- To jest doświadczenie bolesne, zwłaszcza dla aktorów, jeżeli chodzi o teatry. Media wirtualne na pewno tego nie zastąpią, ale można w jakiś sposób przystosowywać się do tej rzeczywistości - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia Paweł Kowalewski, artysta, profesor Akademii Sztuk Pięknych, założyciel legendarnej Gruppy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Strumiłło, człowiek renesansu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 18:00
- Myślę, że pan Andrzej poszukiwał prawdy. Z racji pokoleniowej i osobistej wierzył w pewne platońskie idee, rzeczy istniejące niepodważalnie, chociaż wcale nie łatwe do poznania. I z całą pewnością podróże do Azji i kontakt z różnorodnymi kulturami tej potężnej części świata otworzyły mu okno na inny wymiar tej prawdy - mówiła dr Joanna Wasilewska o zmarłym w wieku 92 lat prof. Andrzejowi Strumille.
rozwiń zwiń