"Pod słońcem". Skomplikowane ludzkie losy z powojenną Polską w tle

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 17:00
- Ja nie piszę w rytmie fabuły, tylko w rytmie czasu. Ale tutaj, w porządku fabularnym, ten czas jest ograniczony tylko przez życie głównego bohatera - mówiła w Dwójce Julia Fiedorczuk, autorka nowej powieści "Pod słońcem".
Audio
  • Julia Fiedorczuk o książce "Pod słońcem" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

Ludzie, ich poplątane losy, a w tle powojenna Polska. Za sprawą wspomnień głównych bohaterów podróżujemy w czasie - do okresu przedwojennego i strasznych epizodów wojennych, oraz w przestrzeni - spod Białegostoku do Warszawy, a nawet za Ural. Ludzie zanurzeni w pamięci i historii. Historia zanurzona w zmieniającym się według odwiecznych prawideł świecie przyrody. Proza pulsująca w tym samym zniewalającym rytmie.

Dwa główne wątki w nowej powieści Julii Fiedorczuk to pamięć i rzeka. - One są ściśle ze sobą splecione i wiążą się z czasem. Pamięć żyje, ewoluuje i przemija w czasie. Z drugiej strony nasze doświadczenie czasu jest ulepione z pamięci. Z kolei rzeka to archetypiczny obraz przemijania; mówi się, że wszystko płynie i nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki - mówiła autorka książki.

Pisarka podkreśla, że rzeki opisane w powieści "Pod słońcem", czyli Bug i Narew, są jej bliskie zarówno w doświadczeniu osobistym, jak i pisarskim. Określają bowiem rodzaj "duchowej geografii świata powieściowego". - One stanowią zakotwiczenie dla bohaterów, bo te rzeki zawsze tam są, ale jednak zawsze są inne. Czyli to jest jednocześnie trwałość i niezmienność pewnych aspektów świata i natury, ale ta niezmienność sama w sobie też jest zmienna - mówiła Julia Fiedorczuk.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Bartosz Panek

Gość: Julia Fiedorczuk (autorka książki "Pod słońcem")

Data emisji: 2.04.2020


Czytaj także

Nie tylko "Dżuma" Camusa. Co czytać w czasach zarazy?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 05:50
Wydawcy i serwisy sprzedaży we Francji i Włoszech donoszą o rosnącej popularności arcydzieła francuskiego noblisty. Więcej "Dżumy" sprzedaje się także w Polsce. Według mediów ma to związek z pandemią koronawirusa. Powieść Alberta Camusa to bez wątpienia najsłynniejsze dzieło na temat zarazy, ale nie jedyne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka literatura na antenie Programu 2 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 21:56
Radiowa Dwójka zaprasza wielbicieli literatury na spotkania z oczekiwanymi premierami, ale także powraca do niezapomnianych słuchowisk i aktorskich interpretacji znanych utworów. Nie zapomni również o 85. rocznicy urodzin Marka Nowakowskiego.
rozwiń zwiń