"Loteria na mężów". Tak ożywiono operetkę Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 14:56
- Przychodzili do mnie wspaniali dyrygenci, jak Tadeusz Strugała czy Kazimierz Kord, włączałem im to, żeby zgadywali, co to jest. Mówili: "Lehár", "Kálmán", "Strauss". Ja mówię: "Nie, to Szymanowski" - wspominał Józef Opalski, opowiadając o historii "Loterii na mężów, czyli narzeczonym nr 69" Karola Szymanowskiego.
Audio
  • Rozmowa o operetce "Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69" Karola Szymanowskiego (Wybieram Dwójkę)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Sergio Delle Vedove

Mariusz Treliński 1200.jpg
Mariusz Treliński: "Król Roger" to najpiękniejsze polskie dzieło

Pewnego dnia, mówił gość "Wybieram Dwójkę", znawczyni Szymanowskiego Teresa Chylińska zaprezentowała mu nagranie trzech fragmentów "Loterii na mężów". - Zachwyciłem się tą muzyką - podkreślał Józef Opalski. - Długo zastanawialiśmy się, co z tym zrobić. Zachowały się wszystkie fragmenty muzyczne, ale było tylko półstronicowe streszczenie libretta. I absolutnie nic do niczego nie pasowało…

Wojciechowi Graniczewskiemu, drugiemu z gości Dwójkowej audycji, przypadło w udziale przysposobienie tej muzyki na scenę. - Przy współpracy z Szymanowskim trzeba było zachować pewną skromność. W związku z tym postanowiłem nie stylizować się na autora sprzed 100 lat – zaczął swoją opowieść o pracy nad librettem do "Loterii na mężów” Wojciech Graniczewski.

Operetka "Loteria na mężów, czyli narzeczony nr 69" miała swoją światową premierę sceniczną w wykonaniu zespołu Opery Krakowskiej w 2007 roku. 27 marca 2020 roku Opera Krakowska zaprezentowała online to wyjątkowe dzieło Szymanowskiego

***

Tytuł audycjiWybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Józef Opalski i Wojciech Graniczewski (współtwórcy inscenizacji operetki Szymanowskiego)

Data emisji: 27.03.2020

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Kto stoi za sukcesem opery Szymanowskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 10:00
Czy dzieła Moniuszki i Pendereckiego mają szansę trafić, śladami "Króla Rogera", do Covent Garden, a potem do Metropolitan Opera? Zdaniem śpiewaczki Olgi Pasiecznik wystarczy odpowiedni lobbing.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Treliński: "Król Roger" to najpiękniejsze polskie dzieło

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 18:10
- Opera ta jest skomplikowana i trudna, lecz zarazem to najpiękniejsze polskie dzieło, jakie kiedykolwiek zostało napisane. Bardzo rzadko wybitnej muzyce towarzyszy tak głębokie libretto, które zawiera tajemnicę dającą możliwość wielu interpretacji - mówił w Dwójce znany reżyser.
rozwiń zwiń