"Na świeżym powietrzu?". Geneza ruchu ekologicznego w polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:30
- Wizualność sztuki była połączona z tym, co naturalne wokół nas - mówiła o Plenerach w Osiekach Julia Ciunowicz, kuratorka wystawy "Na świeżym powietrzu?".
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

- Zjeżdżały się tam najważniejsze osobistości, a spotkania były bardzo intensywne. Kilkudniowe plenery przynosiły zadziwiające efekty - opowiadała na antenie Dwójki kuratorka wystawy "Na świeżym powietrzu?" o Międzynarodowych Spotkaniach Artystów, Krytyków i Teoretyków Sztuki w Osiekach, które odbywały się od 1963 do 1981 roku.

Spotkania obfitowały w wiele dzieł. Jednak sami artyści uznali, że kilkudniowe plenery przynoszą nadprodukcję prac. Jak wyjaśniła Julia Ciunowicz, mogło to wpływać negatywnie na oryginalność i ekologię. Jednak kilka zjazdów zdominował temat ochrony przyrody. Niektóre prace z tych właśnie plenerów zobaczymy niebawem przy Foksal 11. - Spotkania te za swój pierwszy cel miały działania proekologiczne, skupiały się na naturze - tłumaczyła kuratorka.

Plener "Ziemia Zgorzelecka - 1971", przebiegł pod hasłem "Nauka i sztuka w procesie ochrony naturalnego środowiska człowieka", a kolejne spotkania w Osiekach z lat 1972, 1973, 1974, przyjęły tytuły: "Nauka i sztuka w procesie ochrony strefy widzenia człowieka","Plastyka obrazów wodnych" i "Artysta, a ziemia odległa o 400 000 km".

Wernisaż otwierający ekspozycję będzie miał miejsce w piątek (28.02) o godz. 19 wystawę można oglądać do końca marca przy Foksal 11 w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Przygotowała: Bartosz Panek

Gość: Julia Ciunowicz (kuratorka wystawy "Na świeżym powietrzu?")

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 16.30

uk/am

Czytaj także

Katarzyna Napiórkowska: nagroda Eibischa jest polskim Oscarem dla malarzy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:05
- Chcemy, by wszystkie walory zawarte w przysłanych pracach były zauważone przez profesjonalistów, docenione i dobrze wybrane - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Napiórkowska, prezes Fundacji im. Franciszki Eibisch, właścicielka galerii sztuki - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Napiórkowska, prezes Fundacji im. Franciszki Eibisch, właścicielka galerii sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ośmieceni". Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik szokuje i zmusza do refleksji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 17:32
Nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik nie jest zwyczajną instalacją artystyczną. Eksponaty, które możemy oglądać przy Bulwarach wiślanych pokazują skalę zanieczyszczenia naszej planety. 
rozwiń zwiń