Wystawa "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI w."

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 16:30
- Wprowadzamy widza w część pracowni artysty, jest biblioteka, są ogrody. Mówimy też o jego fenomenalnych dokonaniach. Mamy również tło, jakim jest muzyka współczesna - mówił o otwartej niedawno wystawie "Krzysztof Penderecki – Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku" jej twórca, architekt Mirosław Nizio.
Audio
  • Mirosław Nizio o wystawie "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI w."
Wystawa Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku
Wystawa "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku"Foto: materiały prasowe Nizio Design International

Wystawa mieści się w dworku w Lusławicach, gdzie siedzibę ma Europejskie Centrum Muzyki. To przestrzenna opowieść o muzycznym dorobku 86-letniego Krzysztofa Pendereckiego, jednego z najwybitniejszych polskich twórców muzyki najnowszej.

Projekt został podzielony na trzy kategorie: artysta, spotkania i dzieło. Jak zapewniał Mirosław Nizio, ekspozycja wkomponowana została w zastaną architekturę dworku. - Trzeba było wprowadzić tę wystawę w już istniejącą tkankę jaką jest Centrum Muzyki w Lusławicach, dlatego światło jest częścią ekspozycji. Na przykład na szybach jest warstwa z wydrukami partytur. To inspiracja gotyckimi i romańskimi witrażami - wyjaśnił autor wystawy.

Ekspozycję można zwiedzać przy okazji koncertów odbywających się w Europejskim Centrum Muzyki  w Lusławicach.


Wystawa "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku" Wystawa "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI wieku" fot. materiały prasowe/Nizio Design International

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Mirosław Nizio (architekt, autor wystawy "Krzysztof Penderecki - Dziedzictwo Polskiej Muzyki XX i XXI w.")

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 16.30

uk/am

Czytaj także

O polskim kinie i Pendereckim. Google udostępnia zbiory

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 14:15
Na internetowej platformie Google Cultural Institute znalazły się materiały Filmoteki Narodowej, Instytutu Adama Mickiewicza i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
rozwiń zwiń