Prof. Maria Poprzęcka: sztuka jest w tej chwili bardzo poważna

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 17:53
- Jednym z takich powtarzających się zarzutów wobec sztuki jest to, że stała się częścią rozrywkowego biznesu. Otóż gdy obecnie się patrzy na to, co dzieje się w sztuce, widać, że jest ona niesłychanie zaangażowana w to, co jest największym zagrożeniem dla planety, ludzi, kultury, cywilizacji, natury - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia polska historyk sztuki.
Audio
  • Prof. Maria Poprzęcka o sztuce współczesnej (Wybieram Dwójkę)
Prof. Maria Poprzęcka
Prof. Maria PoprzęckaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Prof. Maria Poprzęcka mówiła, że kiedy spojrzymy z dwudziestoletniego dystansu na sztukę XX-wieczną, która tak radykalnie się zmieniła, widzimy, że prawdziwa zmiana przyszła już w latach 60. Była to radykalna zmiana mediów, którymi sztuka mówi. - Jeszcze obrazy Picassa, z punktu widzenia medium, niczym nie różniły się od obrazów XVI-XVII wiecznych – to były obrazy malowane na płótnie farbami olejnymi. Forma była inna, ale język, sposób, materia – to było to samo. Natomiast od lat 60. artyści przestali wytwarzać przedmioty - opowiadała historyk sztuki.

Prof. Maria Poprzęcka zaznaczyła, że sztuka była kiedyś rozumiana jako wytwarzanie wartościowych przedmiotów. Jednak w latach 60. ubiegłego stulecia zrozumiano, że nie musi pozostawiać po sobie niczego trwałego i może być jednorazowym wydarzeniem. - Okazało się, że tym medium może być fotografia, film, dźwięk, ciało artysty lub performerów. Ten konceptualizm jest obecny do dnia dzisiejszego - opowiadała.

Niemoc w sztuce. Spotkanie z prof. Marią Poprzęcką>>>

Przede wszystkim, zdaniem historyk sztuki, wynikało to z niechęci do komercjalizacji, muzealizacji oraz nadużyć na rynku sztuki. Nie mniej jednak, instytucje zwyciężyły i dziś handlują również dziełami niematerialnymi. Jednak dzięki temu muzea przeszły ogromną zmianę w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat. Według Prof. Poprzęckiej, muzeum przestało być rozumiane jako świątynia czy skarbiec, czyli to, co święte i nienaruszalne. - Stąd pojawiły się zarzuty, że te miejsca zamieniły się w parki rozrywki czy wielofunkcyjne kombinaty do miłego i pożytecznego spędzania wolnego czasu - dodała.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: Prof. Maria Poprzęcka (historyk sztuki)

Godzina emisji: 16.30

Data emisji: 17.01.2020

am


Czytaj także

"On nie pasuje do zwyczajnej opowieści o polskim malarstwie XIX w."

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2018 12:00
Z jednej strony malarz romantyk, z drugiej urzędnik państwowy i zarządca majątków. Kim był Piotr Michałowski? Czym wyróżniały się jego prace?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jan Matejko to malarz profetyczny"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 12:40
- "Kazanie Skargi" jest pierwszym dużym obrazem Matejki, który nosi taki charakter, jaki będą miały wszystkie następne wielkie wystąpienia artysty: historyczny, profetyczny i publicystyczny – mówiła w Dwójce prof. Maria Poprzęcka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Formiści. Miks nowoczesności z góralszczyzną

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2018 19:00
Okres 20 lat od odzyskania niepodległości do rozpoczęcia II wojny światowej to w Polsce czas intensywnego życia kulturalnego. To wtedy pojawiały się i rozwijały nowe nurty w sztuce, a artyści łączyli się w grupy.
rozwiń zwiń