"Klimat" i "LGBT" Słowami Roku 2019

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 16:30
- Te dwa zwycięskie słowa łączy istotność w dyskursie oraz to, że ich wysoka frekwencja w tym roku i ostatnich latach nie jest zogniskowana w jednym momencie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia prof. Marek Łaziński, członek kapituły plebiscytu na Słowo Roku 2019.
Audio
  • Prof. Marek Łaziński o Słowie Roku 2019 (Wybieram Dójkę)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Beniit

Plebiscyt na Słowo Roku organizowany jest od dziewięciu lat przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Fundacją Języka Polskiego. Jego celem jest wyłonienie najważniejszego słowa minionego roku. Językoznawcy uznali, że najważniejszym słowem roku 2019 jest "klimat", natomiast według internautów jest nim akronim "LGBT".

Jak podkreślił Prof. Marek Łaziński, słowa są wybierane spośród propozycji na stronie sloworoku.uw.edu.pl, a te propozycje z kolei biorą się spośród słów, które były najczęstsze w jakimś okresie, np. w miesiącu. Jednak żadne ze zwycięskich słów nie znalazło się w czołówce takich zestawień. - Słowo "LGBT" było ważne cały czas. Szczególnie jego istotność frekwencyjna staje się wyraźna wtedy, gdy porównamy nie jeden miesiąc z dwunastoma za pomocą testów statystycznych, tylko wtedy, kiedy porównamy cały rok z dziesięcioleciem. Wtedy widać wyraźnie, że "LGBT" to jest naprawdę statystyczne słowo roku 2019 - mówił członek kapituły.

Jak wyjaśnił gość Programu 2 Polskiego Radia, wybrane słowa łączy to, że odnoszą się one do problemów nierozwiązanych społecznie.

Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadził: Bartosz Panek

Gość: prof. Marek Łaziński (członek kapituły plebiscytu na Słowo Roku 2019)

Data emisji: 3.01.2020

Godzina emisji: 16.30

am

Zobacz więcej na temat: mowa Bartosz Panek Dwójka
Czytaj także

Czy orientujesz się w nowych słowach?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 17:00
- W tym roku w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku zwyciężyła "alternatywka". Jeżeli byśmy się przyjrzeli słowom zgłaszanym do tego plebiscytu, ale też innym wyrazom uznawanym za nowe, to zobaczymy niezwykłą kreatywność językową użytkowników polszczyzny - mówiła dr Agata Hącia o nowych słowach pojawiających się w języku polskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd pochodzi przymiotnik "nobliwy"?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 17:30
Jeden z naszych Słuchaczy, oglądając transmisję z wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla, usłyszał, że pisarka wyglądała "nobliwie", gdy odbierała medal. Czy ten wyraz ma związek z nazwiskiem fundatora nagrody, Alfredem Noblem?
rozwiń zwiń