"Czarne słońce". Jakub Żulczyk: uważam się za pisarza popowego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 17:39
- Tworzę w paradygmacie w pewnym sensie popkulturowym. Dla mnie seriale, komiksy czy gry wideo to jest naturalny habitat. Nie ukrywam tego od pierwszej książki. Jeśli w mojej literaturze jest coś wyższego, bardziej wysublimowanego, to nie jest to tak oczywiste jak w przypadku autorów, którzy mają swoje miejsce na Parnasie - mówił w Dwójce autor powieści "Czarne słońce".
Audio
  • Jakub Żulczyk o swojej najnowszej powieści "Czarne słońce" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Świat Książki

nieradość 1200.jpg
Paweł Sołtys: nieradość to stan, w którym jest się najczęściej

Najnowsza książka Jakuba Żulczyka ("Radio Armageddon", "Ślepnąc od świateł", "Wzgórze psów") ukazała się 25 października. - Być może "Czarne słońce" to najbardziej popowa, komiksowa, przegięta i szalona z moich dotychczasowych książek. Jest to jednak w pełni zamierzone, bowiem jest to książka, która mówi o śmiertelnie poważnych sprawach i która ma ambicje zajrzeć pod powierzchnię rzeczy. Ta komiksowa, bardzo brutalna forma oraz gatunek tej powieści, który ja nazywam zepsutym science fiction, też są temu podporządkowane - tłumaczył gość Dwójki.

Jakub Żulczyk napisał "Czarne słońce", jak sam przyznaje, przeciwko kultowi siły, dyktaturze i myśleniu totalitarnemu. - Z drugiej strony jest to książka, która zadaje pytania o to, czym jest chrześcijaństwo, czym jest wybaczanie, czym jest zbawienie. Podczas pracy nad nią najbardziej przyłożyłem się do tego, żeby dało się ją w ogóle przeczytać. W tym sensie, żeby mimo tego całego obciążenia ją się dobrze i szybko czytało, żeby była w niej dosyć porywająca historia - podkreślał autor.

Kogo symbolizuje bohater książki - Gruz? Jakie przesłanie niesie ze sobą "Czarne słońce"? Co o swojej książce Jakub Żulczyk słyszy od czytelników? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Jakub Żulczyk (pisarz)

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

pg/mk

Czytaj także

Literaci, książki i skandale. Warszawa przełomu wieków

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:33
- Moja książka obejmuje okres trzech epok literackich, a jej celem było pokazanie ówczesnych pisarzy jako ludzi z krwi i kości. Chciałem też pokazać Warszawę i to, jak zmieniała się z prowincjonalnego miasta w prawdziwą metropolię – mówił w Dwójce Piotr Łopuszański, autor książki "Warszawa literacka przełomu XIX i XX wieku".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cezary Łazarewicz: zrozumiałem motywy Janusza Walusia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 19:00
- Napisałem tę książkę, bo chciałem się dowiedzieć, kim jest człowiek, którego kibice wynoszą na sztandary, ale też kim była jego ofiara - mówił w Dwójce autor książki "Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia".
rozwiń zwiń