Jarosław Mikołajewski: ludzie spierają się dziś o oczy Ginczanki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 17:00
- Nikt nie jest w stanie stwierdzić, jakiego były koloru. Wiemy tylko, że każde oko było inne, ale czarno-białe zdjęcia niewiele tu rozstrzygają - mówił autor książki o Zuzannie Ginczance, poetce, satyryczce z kręgu Skamandra i "Szpilek".
Audio
  • Jarosław Mikołajewski o książce "Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki" (Wybieram Dwójki)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Poeta Jarosław Mikołajewski w książce "Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki" mierzy się z legendą przedwojennej autorki i przez jej pryzmat patrzy na własną postać. - Ta książka jest nawet bardziej o mnie, niż o Ginczance, o tym, jak ona zorganizowała moje uczucia i myśli.

Gość "Wybieram Dwójkę" wyznał, że u podstaw nastoletniej fascynacji twórczością poetki była świadomość jej tragicznego losu. Zuzanna Ginczanka została wydana w ręce gestapo ze względu na swoje żydowskie pochodzenie, a następnie została rozstrzelana. - Zrobiło to mnie wrażenie, że została zamordowana piękna osoba, kobieta i wspaniała poetka. W tym losie 27-letniej dziewczyny, która nie wiadomo gdzie została pochowana, mieści się i ogromna zmysłowość, i nadzieja, i ogromna potrzeba życia oraz najbardziej tragiczne tego życia zakwestionowanie.

W audycji Jarosław Mikołajewski wyjaśnił, jakich momentów szukał w biografii Zuzanny Ginczanki. Mówił też o konsekwencji wyboru poetki, która jako młoda Żydówka, wbrew tradycji swojej rodziny, wybrała polską szkołę i kulturę.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Jarosław Mikołajewski (poeta i pisarz)

Data emisji: 11.10.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/kul

Czytaj także

Margaret Thatcher. Autoryzowany portret Żelaznej Damy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:50
- Margaret Thatcher sama wybrała autora swojej biografii, sama zdecydowała jakie dokumenty i materiały archiwalne będzie mógł wykorzystać do napisania książki. Dlatego jest to biografia autoryzowana. Charles Moore miał też do Thatcher niemal nieograniczony dostęp i mógł jej zadawać dowolne pytania. Dowiedział się wielu rzeczy, które zawarł w swojej pracy, ale poznał także jej sposób myślenia – mówił w Dwójce Tomasz Wróblewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Tokarczuk: "Anna Inn" od początku była muzyczna (archiwalny wywiad)

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:12
Pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką na temat jej książki "Anna Inn w grobowcach świata" i powstałym na jej podstawie libretcie do opery "Ahat ili - siostra bogów" Aleksandra Nowaka.
rozwiń zwiń