Janusz Opryński: liczę na jakiś rodzaj małego doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 19:14
- We wszystkich rankingach, jaka książka najbardziej się podoba, zwycięża Michaił Bułhakow i "Mistrz…". Ponieważ tak się stało, że trochę już obcuję z arcydziełami literatury więc liczę, że arcydzieło mnie nie ośmieszy. Bo arcydzieło potrafi ośmieszyć twórcę, jeżeli źle manipuluje przy nim - mówił gość Dwójki, ceniony polski reżyser teatralny.
Audio
  • Janusz Opryński o teatralnej adaptacji "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa (Wybieram Dwójkę)
Afisz spektaklu Mistrz i Małgorzata w reż. Janusza Opryńskiego
Afisz spektaklu "Mistrz i Małgorzata" w reż. Janusza OpryńskiegoFoto: Mat. prasowe

Janusz Opryński przygotował w Teatrze Dramatycznym w Opolu premierę spektaklu na podstawie powieści "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. Jak zaznaczył, nie chciał przenosić czasu akcji do współczesności, ale i nie odtworzył wiernie realiów Moskwy - pojawiają się tylko jej ślady. - To nie jest jakaś rosyjskość, bo tak jak przy Dostojewskim, ja raczej odwołuję się do naszego humanizmu polskiego; do tego, czym ta lektura jest dla nas. I mam takie poczucie, że trzeba wypuścić słowa i niech sobie one żyją. Ale trzeba znaleźć jakiś koncept dla tych słów, sposób wypowiadania - wyjaśniał.

Reżyser podkreśla aktualność tej powieści, szczególnie, że jest to książka, po którą czytelnicy chętnie sięgają. "Mistrz i Małgorzata" nawiązuje bowiem do wielkich dzieł, które wyrastają z rosyjskich narracji Dostojewskiego, Czechowa czy Tołstoja. Ale z drugiej strony odnosi się do literatury europejskiej, jak choćby "Fausta" Goethego. Janusz Opryński uważa, że jest się z czym mierzyć w ponownym opowiadaniu tej dziwnej historii.

Jakie pułapki czyhają na reżysera podczas teatralnej adaptacji "Mistrza i Małgorzaty"? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Janusz Opryński (polski reżyser teatralny, menedżer kultury, autor adaptacji, dyrektor Festiwalu Konfrontacje Teatralne, kierownik artystyczny Teatru Provisorium)

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

am

Czytaj także

Pani Stefa wychodzi z cienia Korczaka

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 14:00
- Problemem jest mit Korczaka, z którym on sam walczył, podkreślając że Dom Sierot to dzieło wielu osób, w tym Stefanii Wilczyńskiej - mówiła Magdalena Kicińska, autorka książki "Pani Stefa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Witkacy chciał zginąć za cara?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2016 18:00
O mało znanym okresie w życiu wybitnego artysty - czasie służby w elitarnej carskiej Lejbgwardii - opowiada książka "Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach" Krzysztofa Dubińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dokąd idą dzieła sztuki "po śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 09:00
Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Elka Krajewska, szefowa nowojorskiego Salvage Art Institute, czyli Instytutu Sztuki Ocalonej.
rozwiń zwiń