Nagrody Mediów Publicznych. Wojciech Korkuć: plakat może być nośnikiem przesłania

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 17:12
- Plakat stoi na półce zwanej sztuką użytkową. Od samego początku funkcjonowania różnych przedsięwzięć artystycznych towarzyszył im jako środek informacji. Potem stał się elementem wizerunkowym i nośnikiem informacji społecznej, przesłania wykraczającego poza funkcję opakowania jakiegość wydarzenia - mówił w Dwójce artysta nominowany do Nagrody Mediów Publicznych.
Audio
  • Wojciech Korkuć o sztuce plakatu (Wybieram Dwójkę)
Wojciech Korkuć
Wojciech KorkućFoto: PAP/Tomasz Gzell

Nagrody mediów publicznych 1200.jpg
NAGRODY MEDIÓW PUBLICZNYCH 2019

Wojciech Korkuć jest jednym z pięciu nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii "obraz". Kapituła wyróżniła artystę za "twórczy wkład w najlepsze tradycje polskiej szkoły plakatu, wybitny rozwój plakatu zaangażowanego patriotycznie, znakomity warsztat ilustratorski i graficzny, doceniany przez światowe gremia krytyków oraz kuratorów międzynarodowych wystaw".

Artysta zajmuje się projektowaniem plakatów, ilustracją prasową oraz identyfikacją wizualną. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych uzyskał dyplom w Pracowni Projektowania Plakatu prof. Mieczysława Wasilewskiego w 1993 r. Jego prace, które ukazują się w krajowych i zagranicznych publikacjach zostały wielokrotnie uhonorowane m.in. w "European Design Annual", magazynie "Print" i amerykańskim konkursie "Creativity". 

Na czym według artysty polegała emancypacja sztuki plakatu w latach 60. minionego stulecia i co stanowi o jej niezależności dziś? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiała: Monika Pilch

Gość: Wojciech Korkuć (grafik, autor plakatów)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 17.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Krzysztof Talczewski: tworzę filmy od 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 18:51
- Problem polskich archiwów jest taki, że wiele z dokumentów, zdjęć i filmów archiwalnych spłonęło podczas Powstania Warszawskiego i wojny. Jesteśmy relatywnie biedni jeżeli chodzi o archiwa z tego okresu, także trzeba szukać poza Polską - mówił gość Dwójki, reżyser filmów dokumentalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Antoni Libera: język Becketta jest koherentny

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 07:55
- Przekładanie literatury Samuela Becketta było drugim krokiem. Pierwszym krokiem była po prostu fascynacja jego twórczością - mówił gość Dwójki, ceniony tłumacz dzieł irlandzkiego dramaturga i prozaika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Zbigniew Rytel: sport to składnik ogólnej kultury

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 16:03
- Sport jest niezwykle ważnym zjawiskiem jako element kultury. Nie kultury fizycznej, tylko kultury w ogóle. Jako oglądany i jako pokazywany ma on wielką wartość, jest przepięknym zjawiskiem i mam nadzieję, że to widać w moich filmach - mówił w Dwójce dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych o tematyce sportowej, który jest nominowany do Nagrody Mediów Publicznych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych. Prof. Włodzimierz Bolecki: lubię, gdy słowom towarzyszy gorąca atmosfera

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 13:32
- Tak naprawdę to przymierzałem się, żeby zostać historykiem literatury XVIII w. Zniosło mnie do wieku XX, być może dlatego, że lubię gorącą atmosferę związaną ze słowem działającym na słuchaczy, na ludzi zaangażowanych w sprawy literatury i życia kulturalnego - mówił w Dwójce jeden z nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Słowo".
rozwiń zwiń