Dr Hubert Trammer: dobrze, że Warszawa ma Dworzec Centralny

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 17:40
- Bardzo cenną rzeczą jest to, że ten dworzec ma bardzo charakterystyczną bryłę, jak to porównał Arseniusz Romanowicz, przeskalowanej wiaty. W przeszłości pojawiały się głosy, żeby zastąpić go jakimś dużym obiektem komercyjnym, w który będzie wkomponowany dworzec. Moim zdaniem to dobrze, że główny dworzec w takim mieście jak Warszawa jest charakterystycznym punktem na mapie - mówił w Dwójce krytyk architektury.
Audio
  • Dr Hubert Trammer o wpisaniu Dworca Centralnego w Warszawie do rejestru zabytków (Wybieram Dwójkę)
Dworzec Centralny w Warszawie
Dworzec Centralny w WarszawieFoto: shutterstock/ Sergio Delle Vedove

Wojewódzki mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki dokonał 25 lipca b.r. wpisu Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie do rejestru zabytków. Co to oznacza dla tego budynku? Czy to nie za wcześnie, skoro od wybudowania dworca nie minęło nawet 50 lat? Jakie są podobieństwa między Dworcem Centralnym a dworcem Łódź Fabryczna? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: dr Hubert Trammer (wykładowca Politechniki Lubelskiej, krytyk architektury, współautor książki na temat architektury Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka)

Data emisji: 29.07.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

pg/am

Czytaj także

Dlaczego wyburzamy arcydzieła modernizmu?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 19:15
- Architekci nie widzą przestrzeni miejskiej jako przestrzeni społecznej - mówił w Dwójce prof. Waldemar Baraniewski. - To normalne, że w mieście następuje wymiana zabudowy - odpowiadał prof. Krzysztof Domaradzki.
rozwiń zwiń