77. rocznica likwidacji getta warszawskiego. Marsz Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 17:15
- Wybraliśmy tę datę, gdyż jest nieprzypadkowa pod każdym względem. Została wybrana jako dzień, który upamiętniamy, ponieważ to był początek końca warszawskich Żydów. 22 lipca 1942 roku był też dniem żydowskiego święta, w którym Niemcy rozpoczęli wielkie deportacje do obozu zagłady – mówiła w Dwójce Anna Duńczyk, wicedyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Audio
  • 77. rocznica likwidacji getta warszawskiego (Wybieram Dwójkę)
Umschlagplatz. To miejsce, gdzie znajdowała się rampa kolejowa, wraz ze znajdującymi się wówczas tam budynkami była wykorzystywana miejsce koncentracji Żydów z warszawskiego getta w celu wywiezienia ich do obozu zagłady
Umschlagplatz. To miejsce, gdzie znajdowała się rampa kolejowa, wraz ze znajdującymi się wówczas tam budynkami była wykorzystywana miejsce koncentracji Żydów z warszawskiego getta w celu wywiezienia ich do obozu zagłady Foto: Shutterstock.com / Alizada Studios

getto serwis 1200.jpg
Powstanie w getcie warszawskim - serwis specjalny

W audycji "Wybieram Dwójkę" zapowiedzieliśmy wydarzenie upamiętniające początek wielkiej wywózki mieszkańców getta do obozu zagłady w Treblince. - Ludzie byli zabierani z Umschlagplatz i wywożeni z Warszawy pociągami towarowymi. W niecałe dwa miesiące zgładzono w ten sposób niemal pół miliona ludzi. W Treblince ginęli wszyscy niezależnie od tego, kim byli. Atyści, tak jak patron tegorocznego marszu i zwykli ludzie – przypomniała wstrząsające fakty Anna Duńczyk.

Bohaterem tegorocznej odsłony marszu będzie kompozytor Władysław Szlengel. - To niesamowita postać. Przed wojną pisał szlagiery, potem trafił do warszawskiego getta i zostawił niesamowite świadectwo tamtego świata. Jego wiersze przepełnione goryczą i rezygnacją, zapisane w zeszycie przetrwały w… stole – powiedział reżyser Jacek Papis.

Marsz Pamięci rozpocznie się 22 lipca o godz. 18.00 przed pomnikiem Umschlagplatz. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której nasi goście opowiadali o jego idei i programie, a także przybliżyli założenia projektu muzycznego Szlengel.

***

RozmawiałJakub Kukla

Goście: Anna Duńczyk (wicedyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego) oraz Jacek Papis (reżyser teatralny i filmowy)

Data emisji: 18.07.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

am


Czytaj także

Kawiarnie artystyczne getta. Enklawy w morzu łez

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2018 17:15
- W relacjach, wspomnieniach, bardzo często pojawia się obraz getta jako muzycznego piekła jak z obrazów Boscha. Nad murami unosi się kakofonia głosów błagających o pomoc, śpiewających piosenki, to wszystko brzmi makabrycznie - mówiła dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. W audycji "Wybieram Dwójkę" przyjrzeliśmy się życiu artystycznemu warszawskiego getta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Warszawa. Miasto podzielone". Twórcy o swoim filmie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 17:00
- Mojego filmu by nie było, gdyby nie ten amatorski, 8. milimetrowy obraz nakręcony w warszawskim getcie. Znalazłem go 15 lat temu i stał się on dla mnie rzeczą bezcenną, przewodnikiem po miejscu będącym sceną wielkiej tragedii - mówił w Dwójce Eric Bednarski, reżyser obrazu, który przed kilkoma dniami miał swoją premierę.
rozwiń zwiń