Ewa Lipska: każda nagroda jest formą znieczulenia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:47
- Gdy się długo pracuje, to człowieka nachodzą wątpliwości, czy to, co robię, ma sens. Nagroda jest momentem chwilowego uspokojenia - mówiła w Dwójce poetka, która jest tegoroczną laureatką nagrody za całokształt twórczości na 4. Międzynarodowym Festiwalu "Silesius".
Audio
  • Ewa Lipska o swojej twórczości poetyckiej (Wybieram Dwójkę)
Ewa Lipska
Ewa LipskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Jedna z najwybitniejszych współczesnych poetek należącą do generacji Nowej Fali opowiadała w audycji "Wybieram Dwójkę" o swoich niepokojach, związanych z sytuacją na świecie ("Oscar Wilde kiedyś mawiał, że pesymizm jest dobrze poinformowanym optymizmem i tego się trzymam"). W tym kontekście Ewa Lipska mówiła też o aktualności "Myśli" Seneki. Z poetką rozmawialiśmy ponadto o tomie "Pamięć operacyjna", który jest częścią jej trylogii komputerowej.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Goście: Ewa Lipska (poetka)

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę

bch/mko

Czytaj także

Piotr Matywiecki: antysemityzm przetrwałem tylko dzięki przyjaźni

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 13:00
- Wiedziałem o tym, że mam żydowskie pochodzenie i dlatego atak antysemityzmu w 1968 roku ugodził mnie straszliwie. Myślałem, że sam dam sobie z tym radę. Myliłem się - mówił w Dwójce znakomity poeta, eseista i krytyk literacki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leśmian w Iłży. Poeta nieodkryty i jego sekrety

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 20:26
- Iłża to miejsce "leśmianowskie", tajemnicze. To enklawa, która sprzyja zadumie i taką właśnie widział ją poeta. Tu pewne myśli, pomysły, projekty same przychodzą do głowy – mówił w Dwójce Paweł Nowakowski z Towarzystwa Naukowo-Historycznego w Iłży.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Liebert. Poeta szukający prawdy i zachwytu istnieniem

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 10:00
- Nie ogłaszał światu, ani że jest poetą, ani że jest katolikiem. Interesowało go samo istnienie. To, jak się jest, zajmowało go całkowicie. Kiedy przeczytałam po raz pierwszy tomik jego wierszy, poczułam, że dotknął najważniejszych tematów, o których sama bałam się pomyśleć: konfrontacji z chorobą, ze śmiercią i z sobą samym – mówiła w Dwójce prof. Anna Szczepan-Wojnarska.
rozwiń zwiń