"Przemoc i pamięć". Hołd prześladowanym i wysiedlonym

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 17:30
- Wystawa zawiera dwa wątki. Pierwszy, który wpisuje się w działania MOCAK-u związane z pamięcią o Zagładzie. Drugi wiąże się z "Akcją Wisła", czystką etniczną wykonaną w 1947 na ludności ukraińskiej i rusińskiej – mówiła w Dwójce Dorota Nieznalska, autorka ekspozycji prezentowanej w Krakowie.
Audio
  • "Przemoc i pamięć". Wystawa Doroty Nieznalskiej (Wybieram Dwójkę)
Dziewczynka ze wsi łemkowskiej z okolic Krynicy, 1940
Dziewczynka ze wsi łemkowskiej z okolic Krynicy, 1940Foto: Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Na wystawie "Przemoc i pamięć", która w jednej ze swoich warstw jest komentarzem do działalności hitlerowców na ziemiach polskich, Dorota Nieznalska wykorzystała dokumentację zdjęciową odnoszącą się głównie do górali podhalańskich i Łemków, którzy w czasie II wojny światowej zostali poddani badaniom rasowym. Użyte przez artystkę archiwalne materiały fotograficzne pochodzą z sekcji rasowo-ludoznawczej Institut für Deutsche Ostarbeit (IDO). Fotografie ukazywać miały zacofanie kulturowe ziem podbitej Polski i dowodzić niemieckiej obecności na Wschodzie tłumaczonej jako "niemiecka misja cywilizacyjna".

Autorka wystawy podkreśliła, że instalacja ma formę ikonostasu, gdyż jest odwołaniem do kultury, obyczajów, wiary Górali Ruskich, Łemków i Ukraińców. Na miejscu wizerunków świętych, apostołów, proroków umieszczone zostały wizerunki ludności wiejskiej. To przemieszczenie ma na celu upamiętnienie społeczności, które w wyniku działań wojennych i czystki etnicznej z 1947 roku zostały wysiedlone z obszarów Roztocza, Pogórza Przemyskiego, Bieszczadów i Beskidu Niskiego, a ich dziedzictwo kulturowe uległo zagładzie.

W jaki sposób autorka wystawy wybierała zdjęcia przeznaczone do przedstawienia publiczności? Jakie dokumenty znalazły się na ekspozycji i dlaczego? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Dorota Nieznalska (autorka wystawy "Przemoc i pamięć")

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko/bch

Czytaj także

Tadeusz Rolke: Warszawa nigdy nie była pięknym miastem

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 15:30
- Kiedyś Warszawa, zanim została zniszczona, miała ładne miejsca i w tej chwili też ma ładne miejsca, ale ani wtedy, ani dzisiaj nie była pięknym miastem. To mój punkt wyjścia - mówił w Dwójce legendarny fotograf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Beksiński od fotografii do rzeczywistości wirtualnej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 08:00
Gościem audycji była Ewa Barycka, kuratorka wystawy prac Zdzisława Beksińskiego przygotowanej w warszawskim Centrum Praskim Koneser.
rozwiń zwiń