X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

III Symfonia Góreckiego. Skąd taka popularność?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 18:04
Nagranie "Symfonii pieśni żałosnych" z 1992 roku rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy. Nowo wydana płyta "Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs)" - z wokalistką Portishead, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Krzysztofem Pendereckim - trafiła na pierwsze miejsce listy Billboard wśród albumów z muzyką klasyczną.  Na czym polega fenomen popularności tego dzieła?
Audio
  • Na czym polega fenomen popularności III Symfonii Góreckiego? (Wybieram Dwójkę)
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: materiały prom.

Słuchacze uwielbiali i wciąż uwielbiają III Symfonię "Pieśni żałosnych". Krytyka jednak nie mogła sobie poradzić z tym dziełem przynajmniej dwukrotnie: w 1977, roku premiery dzieła, oraz w 1993, po spektakularnym sukcesie wydanego rok wcześniej nagrania z udziałem Dawn Upshaw oraz zespołu London Sinfonietta pod dyrekcją Davida Zinmana.

Beth Gibbons śpiewa Góreckiego. Zobacz więcej>>>

- To jest utwór, który w warstwie tekstowej porusza coś, w naszej podświadomości jest dziś bardzo ważne, a co dotyczy relacji syna czy córki z matką - mówiła Joanna Halszka Sokołowska, podkreślając, że dzięki zastosowanej tu formie pieśni pogrzebowych można przeżyć bardzo głębokie emocje. - Tak skrajny smutek, że bez nich, bez wspólnoty bez dźwięku, nie bylibyśmy w stanie się w nie zanurzyć i wrócić…

Henryk Mikołaj Górecki w Polskim Radiu>>>

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Prowadzi: Jakub Kukla

Goście: Ewa Szczecińska oraz Joanna Halszka Sokołowska (aktorka, kompozytorka, śpiewaczka i tancerka) i Jan Błaszczak (dziennikarz muzyczny)

Data emisji: 18.04.2019

Godzina emisji: 16.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

jp/mko

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fenomen III Symfonii

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 17:40
Do historii popkultury Górecki przejdzie jako autor najpopularniejszego dzieła muzyki współczesnej. Nagranie III Symfonii z 1992 roku rozeszło się w ponad milionie egzemplarzy. Słuchacze uwielbiali i wciąż uwielbiają ten utwór. Krytyka muzyczna nadal nie wie, co z nim począć...
rozwiń zwiń